Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  SMS ČR žádá premiéra o podporu samospráv v uprchlické krizi

  Sdružení místních samospráv se společně s Asociací krajů ČR, Svazem měst a obcí ČR a Spolkem pro obnovu venkova dopisem obrátili na premiéra Fialu a ministra financí Stanjuru s prosbou o podporu samospráv, které se potýkají s dopady ruské agrese na Ukrajině.

  V dopise představitele vlády ujistili o podpoře samospráv vůči Ukrajině a jejím obráncům i o tom, že jejich podporu mají také kroky české vlády, které vedou k pomoci Ukrajině. Připomněli, jakým způsobem se do této pomoci zapojují obce a kraje, a to nejen materiálními a finančními sbírkami, ale především tím, že se podílejí na ubytování ukrajinských uprchlíků.

  Důsledkem pokračující agrese však je, že zejména samosprávy musí počítat s dlouhodobým pobytem uprchlíků v obcích a městech. Ačkoli si významná část z nich našla již uplatnění na trhu práce, jejich dlouhodobý pobyt přináší právě samosprávám náklady, s nimiž nebylo možno počítat při tvorbě samosprávných rozpočtů, a nejsou marginální, spolu s vlivem dalších dopadů krize se obáváme o nezanedbatelné dopady na investiční plány a možnosti samospráv. Obce a města, ale i kraje totiž nesou s ohledem na celkový počet uprchlíků významné náklady, ať už jde o místa ve školách, školkách a dalších zařízení, která samosprávy zřizují a dále náklady na mimořádné činnosti, které musí uprchlíkům na svém území poskytovat (dočasné či trvalé ubytování, zvláštní podporu při výkonu veřejnosprávních agend apod.),“ připomněli premiérovi a ministru financí. Dalším důsledkem ruské války je navíc strmý růst energií, který dopadá samozřejmě i na samosprávy.

  I proto požádali o jednání o poskytnutí určitých kompenzací samosprávám po vzoru dřívějších mimořádných podpor, které stát svým samosprávám poskytl v mimořádných situacích (např. v souvislosti s výskytem koronaviru).

  Foto: Wikimedia Commons
  Zdroj: SMS ČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  399
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1182
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze