Sdružení místních samospráv se společně s Asociací krajů ČR, Svazem měst a obcí ČR a Spolkem pro obnovu venkova dopisem obrátili na premiéra Fialu a ministra financí Stanjuru s prosbou o podporu samospráv, které se potýkají s dopady ruské agrese na Ukrajině.
V dopise představitele vlády ujistili o podpoře samospráv vůči Ukrajině a jejím obráncům i o tom, že jejich podporu mají také kroky české vlády, které vedou k pomoci Ukrajině. Připomněli, jakým způsobem se do této pomoci zapojují obce a kraje, a to nejen materiálními a finančními sbírkami, ale především tím, že se podílejí na ubytování ukrajinských uprchlíků.
„Důsledkem pokračující agrese však je, že zejména samosprávy musí počítat s dlouhodobým pobytem uprchlíků v obcích a městech. Ačkoli si významná část z nich našla již uplatnění na trhu práce, jejich dlouhodobý pobyt přináší právě samosprávám náklady, s nimiž nebylo možno počítat při tvorbě samosprávných rozpočtů, a nejsou marginální, spolu s vlivem dalších dopadů krize se obáváme o nezanedbatelné dopady na investiční plány a možnosti samospráv. Obce a města, ale i kraje totiž nesou s ohledem na celkový počet uprchlíků významné náklady, ať už jde o místa ve školách, školkách a dalších zařízení, která samosprávy zřizují a dále náklady na mimořádné činnosti, které musí uprchlíkům na svém území poskytovat (dočasné či trvalé ubytování, zvláštní podporu při výkonu veřejnosprávních agend apod.),“ připomněli premiérovi a ministru financí. Dalším důsledkem ruské války je navíc strmý růst energií, který dopadá samozřejmě i na samosprávy.
I proto požádali o jednání o poskytnutí určitých kompenzací samosprávám po vzoru dřívějších mimořádných podpor, které stát svým samosprávám poskytl v mimořádných situacích (např. v souvislosti s výskytem koronaviru).
Foto: Wikimedia Commons
Zdroj: SMS ČR
Štítky
Chceme, aby fond byl průvodcem starosty
