Pokračujeme v informacích o tom, jak kraje, města obce pomáhají konkrétními kroky Ukrajině, která byla zasažena ruskou agresí.
Pomoc Ukrajině: přehled kontaktů
Agrese Putinova Ruska proti samostatné Ukrajině vyvolala ohromnou vlnu solidarity obcí, měst, krajů, ale i řady organizací a samotných občanů, kteří pro Ukrajince nachystali ubytování a další pomoc. Svou pomoc můžete nabídnout na centrálním místě www.pomahejukrajine.cz
Další informace najdete i na webu MZV ČR.
Přehled vybraných kontaktů
Charita Česká republika
Veřejná sbírka Charita pro Ukrajinu na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem: www.charita.cz
Člověk v tísni
Prostředky ze sbírky využije na pomoc lidem zasaženým ozbrojeným konfliktem na Ukrajině: www.clovekvtisni.cz
ADRA
Pomáhá lidem na Ukrajině, např. distribucí poukázek na potraviny a hygienické potřeby: www.darujme.cz
Armáda spásy
Organizace spolupracuje se sesterskou organizací Armády spásy Ukrajina: www.darujme.cz
Český červený kříž
Dlouhodobě pomáhá Ukrajině: www.darujspravne.cz
Sbírka paměti národa
Podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu, která poskytuje hlavně technickou, školicí a zdravotní podporu.
Velvyslanectví Ukrajiny v ČR
Zastupitelský úřad Ukrajiny v České republice vyhlásil sbírku na nákup vojenského materiálu pro armádu a domobranu.
Nadace ČEZ podpoří obce a neziskovky, které pomáhají ukrajinským uprchlíkům
Nadace ČEZ podpoří neziskové organizace, obce i města organizující ubytování ukrajinských uprchlíků v České republice. Mimořádný Krizový grant Ukrajina poskytne žadatelům finanční prostředky během několika dní.
V důsledku války na Ukrajině míří do České republiky tisíce uprchlíků, zejména ženy s dětmi a senioři. Obcím, městům a neziskovkám, které jim už začaly nebo se chystají pomáhat, chce Nadace ČEZ přispět prostřednictvím Krizového grantu Ukrajina. Tělovýchovné jednoty, dobrovolní hasiči, sokolské organizace nebo i obce a další organizace mohou v administrativně zjednodušeném procesu získat až 50 tisíc korun na zajištění ubytovacích kapacit, úhradu provozních nákladů nebo nákup potřebných věcí (potraviny, léky, hygienické potřeby, ošacení apod.).
„Chceme pomoci i lidem, kteří hledají útočiště před válkou právě v České republice. Opustit domov a vydat se do úplně cizí země vyžaduje obrovskou odvahu, zvláště pokud prcháte s malými dětmi nebo se starými rodiči. Chceme, aby se u nás cítili vítáni, proto poskytujeme finanční podporu organizacím, které tu jejich pobyt zajišťují. Zároveň tím chceme podpořit obce v rozhodování, zda se do této formy pomoci pouštět,“ řekla ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.
Díky zrychlenému systému schvalování dostanou peníze na účet během několika málo dní, aby byla pomoc byla co nejefektivnější. Krizový grant poběží do 2. května a je v něm připraveno celkem pět milionů korun.
Chargé d´Affairs Jennifer Bachusová si prohlédla KACPU v Plzeňském kraji
V doprovodu hejtmana Plzeňského kraje Rudolfa Špotáka, statutárního náměstka hejtmana Petra Vanky a Pavla Čížka, náměstka pro oblast dopravy, si dnes zástupkyně amerického velvyslance v Praze Jennifer Bachusová prohlédla Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v centru Plzně.
Hejtman Rudolf Špoták seznámil Jennifer Bachusovou s činností centra a jeho pomocí ukrajinským občanům postiženým válečným konfliktem. Na místě si procházela a prohlédla si postup registrace, udělení povolení k pobytu, zajištění ubytování, stravování, základní hygienické prostředky, sociální a materiální asistenci a dopravu do ubytovacího zařízení. Jak sama Jennifer Bachusová uvedla, byla to její vůbec první návštěva takovéhoto centra pomoci v krajích a že má k Plzni specifický vztah díky osvobozování Plzně za druhé světové války.
„Udělalo na mne velký dojem, jak je v centru činnost zorganizovaná. Právě proto, že je soustředěna do jednoho místa, jde vše krok za krokem a má svůj řád. To na mne skutečně udělalo největší dojem. Je vidět, že pomoc je srdeční záležitostí lidí, kteří zde pracují, pomáhají a tlumočí,“ řekla ke své dnešní návštěvě Jennifer Bachusová.
„Bavili jsme se o možnostech, budou-li mít někteří z uprchlíků rodinné vazby v Americe, zda by se za svými příbuznými mohli dostat, a jak se snaží americká ambasáda usnadnit tento proces,“ přiblížil obsah rozhovoru s Jennifer Bachusovou hejtman Rudolf Špoták.
Plzeňský kraj na provoz a pokrytí výdajů souvisejících s migrační vlnou z Ukrajiny a provoz pomoci v jednom místě (KACPU) uvolnil pět milionů korun. Využity budou na pronájmy prostor a provoz, na zajišťování prostředků humanitární pomoci a vše, co s touto činností souvisí.
Stipendium pro ukrajinské studenty
Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) podpoří své ukrajinské studenty mimořádným stipendiem 15 tis. korun. Těm, kdo se v důsledku válečného konfliktu dostali do tíživé finanční situace, je připravena také prominout kolejné. Zaznělo to na včerejším setkání zástupců vedení univerzity s ukrajinskými studenty.
„Finanční podpora je pro velkou část našich studentů velmi důležitá. Jejich rodiče jsou často nyní sami v obtížné situaci, takže jsou to spíše studenti, kdo se musejí postarat o své rodiny. Jsme si však také vědomi toho, že finance nejsou to jediné, co nyní potřebují. Abychom věděli, co všechno v současné době studenti řeší a s čím se potýkají, pozvali jsme je na společné setkání,“ uvedla prorektorka pro internacionalizaci Dita Hommerová.
O stipendium požádalo 92 z celkem 114 ukrajinských studentů ZČU. Kromě toho univerzita podpoří studenty odpuštěním kolejného do letošního června. Žádosti mohou zasílat na e-mailovou adresu info4ua@service.zcu.cz.
Královéhradecký kraj učí ukrajinské uprchlíky česky
Královéhradecký kraj zahájil výuku českého jazyka pro občany Ukrajiny. V krajském sídle lektoři budou denně vyučovat dospělé Ukrajince základy češtiny s cílem naučit je především základním frázím, které využijí při každodenním životě v České republice.
„Chceme občanům Ukrajiny, kteří přichází do našeho regionu, umožnit naučit se základům češtiny tak, aby se mohli co nejlépe zapojit do každodenního života v Česku. Ukrajinci nejsou naší kultuře vzdálení a schopnost dorozumět se na každodenní bázi jim nejenže usnadní pobyt v Česku, ale také jim pomůže daleko lépe navazovat kontakty s jejich okolím,“ zhodnotil náměstek hejtmana pro oblast školství a sportu Arnošt Štěpánek.
Organizaci výuky českého jazyka zajišťují zaměstnanci krajského úřadu odboru školství a sportu. Lekce jsou zdarma a jsou určeny pro dospělé občany Ukrajiny. Probíhají ve všední dny od 17:00 do 18:30 na krajském úřadě. Studující mohou využít nabídku hlídání dětí během výuky.
Ostrava poskytne rozsáhlou pomoc dětem z Ukrajiny
Statutární město Ostrava připravuje další pomoc dětem, které se uchýlily či teprve míří z Ukrajiny k nám, do bezpečí. Odbor školství bude koordinovat přijetí dětí do kolektivů škol a školek, které mají odborné zázemí – školní psychology, sociální pedagogy, školní asistenty.
Specialisté pak dětem pomohou se zapojením se do vzdělávacího procesu i přes prvotní, jazykové bariéry. Připravovány jsou však také volnočasové aktivity pro děti, jak v našich střediscích volného času, tak u mnoha sportovních a kulturních organizací, které nabídly pomoc. Město je připraveno k pomoci tisícům dětí, které by běžně docházely do základních a mateřských škol.
Střediska volného času, jejíchž zřizovatelem je město, připravují aktivity pro žáky i rodiče s dětmi v dopoledních a odpoledních hodinách. Zohledněn je věk dětí, jazyková bariéra i psychický stav dětí, připravují se aktivity pohybové, výtvarné, různé hry… Na období letních prázdnin je připravováno doučování českého jazyka a socializační aktivity. Organizovány budou příměstské tábory, ale i kluby pro maminky s předškolními dětmi.
V reakci na četné dotazy rodičů, a zcela pochopitelné obavy o děti, nabídnou ostravské školy po jarních prázdninách také metodickou pomoc i asistenci odborníků, tam kde bude zapotřebí. Psychologové i pedagogové budou s ohledem na aktuální stav, pocity strachu dětí i rodičů, s těmito hovořit a vysvětlovat potřebné.
Informace Jihomoravského Asistenčního centra pomoci Ukrajině:
Jihomoravské Asistenční centrum pomoci Ukrajině v současné době odbavuje všechny příchozí bez ohledu na to, jestli mají na jižní Moravě zázemí a ubytování, či ne.
Informace o Jihomoravském Asistenčním centrum pomoci Ukrajině ZDE.
!! DŮLEŽITÉ !!
Přímo do Asistenčního centra na BVV nic nenoste! Na místě se vyřizují základní dokumenty, zdravotní pomoc a hledání ubytování.
Adresa:
BVV – Brněnské výstaviště, pavilon B
Výstaviště 405/1, 603 00 Brno-střed
Dobrovolnická pomoc
- https://www.nasiukrajinci.cz/
- https://www.pomahejukrajine.cz/
- https://munipomaha.cz/
- https://www.stojimezaukrajinou.cz/
- https://dc67.cz/
- Aktuality z dobrovolnictví z JMK například tady: https://www.facebook.com/dobrovolnickecentrum67
Materiální pomoc
Kontaktujte konkrétní sběrná místa. Než něco donesete, napište jim nebo zavolejte a zjistěte, jaká je aktuální poptávka. Roztrhané a špinavé věci prosím nenoste. Sledujte například:
Nábytková banka
Funkční, čistý a nepoškozený nábytek můžou lidé přivážet do pavilonu G1 na brněnském výstavišti. Na stejném místě mají uprchlíci z Ukrajiny možnost vyzvednout si jakékoliv vybavení, co potřebují. Otevřeno je denně od 12 do 18 hodin, včetně víkendů. Vjezd bránou číslo 4.
Darovat můžete: postele, rošty, stoly, židle, kuchyňské linky (bez elektrospotřebičů), komody, menší skříně.. Dále také matrace, spacáky, karimatky a deky.
Více informací na stránkách společnosti SAKO.