Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceDotace a FinanceMístní rozvoj

Soutěž pro obce „Náš evropský projekt“

Image

Obce se i letos mohou zúčastnit soutěže „Náš evropský projekt“ a vyhrát celkem 150 tisíc Kč.

Oprava kulturního domu, výstavba koupaliště, nová cyklostezka, vybudování knihovny, rekonstrukce kapličky či záchrana lokálního biotopu – i takto rozdílné projekty mohou nyní obce přihlásit do šestého ročníku soutěže Náš evropský projekt a vyhrát 150 tisíc korun. A vůbec nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, zda loni nebo před deseti lety. Stačí jediné: aby šlo o projekt spolufinancovaný z evropských fondů. Stejnou šanci uspět přitom mají všechny projekty bez ohledu na velikost investice!

Cílem soutěže určené pro města, městské části a obce je i letos ocenit zajímavé projekty vzniklé na jejich území díky evropské finanční podpoře. O tom, kdo v soutěži uspěje, rozhodne v internetovém hlasování veřejnost. Tři vítězné obce si rozdělí celkem 150 tisíc Kč na uspořádání obecní slavnosti. Na zástupce vítězných obcí zároveň čeká i dvoudenní studijní cesta do Bruselu.

Soutěž dává příležitost všem zajímavým projektům. Stejnou šanci na úspěch mají projekty velkých měst i těch nejmenších obcí. O vítězích soutěže totiž rozhodnou pouze sympatie veřejnosti. „Pro úspěch v soutěži nezáleží na velikosti obce, nezáleží na tom, kdy byl projekt dokončen, ani na tom, jak velkou částku tvořila dotace z fondů EU. Důležité je jediné: jak se projekt líbí občanům a kolik mu dají hlasů,“ vysvětluje Magdalena Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Pravidla soutěže jsou velmi jednoduchá. „Soutěžní projekt musí být dokončený, podpořený z rozpočtu Evropské unie a jeho zadavatelem či příjemcem dotace musí být město, obec, městská část či jimi zřizovaná organizace. Samo přihlášení projektu do soutěže je snadné a rychlé, stačí vyplnit internetovou přihlášku,” dodává Magdalena Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v ČR.

Obce a města mohou své projekty přihlásit až do 9. dubna pomocí stručného on-line formuláře (zde). Soutěžící projekty budou následně uveřejněny na facebookových stránkách soutěže (zde), kde bude také od 14. dubna do 11. května probíhat hlasování veřejnosti, a to prostřednictvím „lajků“ jednotlivým projektům.

https://www.facebook.com/EvropskaKomise.cz/posts/584070540426046

Do loňského ročníku soutěže bylo přihlášeno 22 projektů obcí, měst a městských částí z celé České republiky. Absolutním vítězem se v roce 2022 stala obec Číměř (okres Třebíč, Kraj Vysočina), která díky příspěvku EU vybudovala v obci venkovní odpočinkovou zónu s herními a naučnými prvky. Druhé místo v soutěži obsadila obec Nišovice (okres Strakonice, Jihočeský kraj), která veřejnost zaujala vybudováním chodníku do sousední Volyně. Na třetím místě se umístily jihomoravské Bratčice s projektem na lepší hospodaření se srážkovými vodami. Speciální cena za nejvíce hlasů v soutěži vloni putovala do Drásova v Jihomoravském kraji za zdařilou rekonstrukci a nástavbu místní základní školy.

Více informací o soutěži naleznete zde.

Soutěž organizuje Zastoupení Evropské komise v České republice. Partnery soutěže jsou Svaz měst a obcí České republiky, Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a celoevropská síť informačních středisek Europe Direct.

Kontakt
Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice
Tel.: 255 708 259
Mob. tel.: 773 914 470
E-mail: magdalena.frouzova@ec.europa.eu

Foto: Svaz měst a obcí České republiky
Zdroj:
Svaz měst a obcí České republiky

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
505
IT
371
Dotace a Finance
1373
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze