Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

  Španělsko zrušilo DPH na základní potraviny

  Na zmírnění inflace a ochranu nejzranitelnějších skupin obyvatelstva byla schválena nová opatření.

  Španělská vláda snižuje DPH u základních potravin ze 4 na 0 %, souhlasí s dotací 200 eur pro rodiny s příjmem do 27 000 eur a prodlužuje snížení daní z elektřiny a plynu. V roce 2023 také bude valorizovat důchody o 8,5 %, aby byla zajištěna kupní síla starších osob.

  Rada ministrů v úterý na svém posledním zasedání v roce 2022 dala zelenou novému protikrizovému balíčku v důsledku války na Ukrajině. Podle předsedy vlády Pedra Sáncheze bude mít tento plán ekonomický dopad více než 10 miliard a bude proveden dekretem, který vstoupí v platnost 1. ledna.

  Sánchez připomněl, že vláda se zavázala vyčlenit potřebné zdroje na ochranu sociální většiny země v jakémkoli případě, stejně jako tomu bylo během pandemie nebo při výbuchu sopky na ostrově La PalmaReakce již dosáhla 45 miliard eur na ochranu střední třídy a zaměstnanců v souvislosti s rostoucími životními náklady, náklady na energie a potraviny. Také zdůraznil, že budou prodlouženy daňové úlevy na elektřinu a plyn a pozastaveny exekuce a vystěhovávání sociálně slabých domácností. Kromě toho se prodlužuje 2% limit pro roční aktualizaci nájemních smluv do 31. prosince 2023 a zavádí se šestiměsíční prodloužení pro nájemné, které vyprší před 30. červnem.

  Dotace na pohonné hmoty a podpora veřejné dopravy

  Vláda rovněž schválila dotaci na pohonné hmoty pro odvětví, která jsou nejvíce postižena růstem cen pohonných hmot, jako jsou dopravci, zemědělci, lodní společnosti a rybáři. Všeobecná dotace ve výši 20 centů na litr pohonných hmot, která byla přijata v březnu, byla ukončena.

  Premiér zdůraznil, že vláda zachová přímou podporu na pokrytí 30% snížení ceny městské a meziměstské veřejné dopravy v těch územích, kde regionální vlády a místní samosprávy doplňují až 50% snížení ceny.

  Toto opatření doplňuje bezplatnou železniční dopravu na linkách CercaníasRodalies a běžných linkách Media Distancia a státních autobusových linkách pro pravidelné cestující, jakož i 50% slevy na předplatné jízdenky Avantv roce 2023.

  Pedro Sánchez prohlásil, že tato iniciativa představuje „bezprecedentní závazek k posílení veřejné dopravy a je v souladu s cíli ekologické transformace a ochrany pracujících rodin“.

  Podpora průmyslu, který je závislý na plynu

  Vláda schválila přímou podporu dílčím odvětvím průmyslu, která jsou nejvíce postižena vysokými náklady na plyn, s cílem zastavit propouštění, zabránit jejich uzavření a zaručit jejich budoucí životaschopnost.

  Šéf exekutivy informoval, že v rámci nového dočasného rámce státní podpory, který schválila Evropská unie, bude keramickému průmyslu a dalším pododvětvím poskytnuta podpora ve výši 450 milionů eur a 500 milionů eur jako nový nástroj likvidity Oficiálního úvěrového institutu (ICO – Instituto de Crédito Oficial) přizpůsobenou potřebám tohoto odvětví.

  Rada ministrů rovněž schválila Strategický projekt hospodářské obnovy a transformace (PERTE – Proyecto Estratégico para la Recuperación y Transformación Económica) pro dekarbonizaci průmyslu s veřejnou investicí ve výši 3,1 miliardy eur.

  „Nejenže chráníme, ale také postupujeme v transformaci a modernizaci tohoto důležitého odvětví,“ poznamenal předseda vlády.

  Zlepšení veřejné zdravotní péče

  S cílem pokračovat v začleňování lékařů a posílit služby primární péče schválila vláda vylepšený systém aktivního odchodu do důchodu, který umožní zdravotníkům primární péče, rodinným lékařům a pediatrům v důchodovém věku pokračovat v následujících třech letech v souběhu 75 % důchodu s jejich službou.

  Pedro Sánchez obhajoval, že se jedná o průkopnický projektkterý je začleněn do národního zdravotnického systému a který dokazuje odhodlání exekutivy posílit systém jako celek, a zejména primární péči, pilíř, který byl v posledních letech nejvíce oslaben.

  Energetika

  Premiér vysvětlil, že kroky jeho progresivní vlády v celém zákonodárném sboru jsou založeny na ochraně střední a dělnické třídy a výrobní struktury, na spravedlivém rozdělení zátěže a na zvýšení energetické suverenity Španělska.

  Pokud jde o energetickou politiku, Sánchez vyjádřil spokojenost s výsledky tzv. iberského řešení (viz naše příspěvky zde a zde), díky němuž byla průměrná cena elektřiny v posledních šesti měsících o 54 % nižší než v Německu, o 59 % nižší než ve Francii a o 63 % nižší než v Itálii. „Pro celou zemi to znamená úsporu více než 4 000 milionů eur a odhadovanou průměrnou roční úsporu 150 eur na účtech za elektřinu pro každou domácnost,“ dodal.

  Závěrem premiér připomněl, že Španělsko převezme předsednictví Rady Evropské unie v druhé polovině roku 2023. Podle jeho slov jsou jeho priority plně v souladu s prioritami Evropské komise: přeměnit Evropu v zelenější, sociálnější a digitálnější Evropu.

  Další podrobnosti najdete zde ve španělštině.

  Foto a zdroj: Argument

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1180
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze