Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Stát podpoří malé obchody

Už týden můžou kraje žádat o finanční podporu pro své malé provozovatele s potravinami a smíšeným zbožím. Program Obchůdek 2021+ připravilo ministerstvo průmyslu a obchodu, které chce malé provozovny na vesnicích a v obcích podpořit do roku 2025 bezmála 200 miliony korun. O dotaci na provoz malých prodejen mohou žádat kraje a mají čas až do 29. října, kdy tato výzva končí. Pro jeden malý obchůdek můžou od státu získat až sto tisíc korun za rok, celkem pro kraj jsou to až 3 miliony.
Resort průmyslu a obchodu plánuje vyhlašovat podobné výzvy i v následujících čtyřech letech a celkem tak chce venkovské koloniály podpořit částkou 195 milionů korun. Dotaci může provozovatel obchodu použít třeba na mzdy, nájem, vytápění, osvětlení, internet nebo třeba na náklady spojené s akceptací platebních karet. Jednou z podmínek ale je, že obchod musí být otevřený minimálně pět dní v týdnu. V těch nejmenších obcích do 350 obyvatel stačí tři dny v týdnu.
Obchůdky centrem dění
Podle posledních dostupných dat společnosti Nielson zmizelo z trhu od roku 2008 do roku 2018 přes 3 200 malých vesnických obchůdků. Ty jsou však pro obce velmi důležité. Stávají se často pro starší obyvatele, kteří si nedojedou do vzdálenějších měst na nákupy, i centrem dění.
Navíc pokud není v obcích koloniál, nechtějí se do nich stěhovat ani mladší. Analýza realitní kanceláře Remax ukázala, že pokud je smíšené zboží v obcích nebo na vesnicích, roste s tím i cena nemovitostí – v tomto případě o pět procent.
Zdroj: iRozhlas

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
441
Energetika
499
IT
365
Dotace a Finance
1354
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze