Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Státní rozpočet 2020 a města a obce

Poslanci v červenci schválili vládou navrhovaný rozpočet se schodkem 500 mld. Kč. Jen makroekonomický vývoj bez vlivu přijímaných opatření a změn by letos měl mít o téměř 130 mld. Kč nižší příjmy, než jak byly schváleny v loňském roce. Zhruba 90 mld. Kč představují náklady opatření na příjmové straně, která zmírňují dopady hospodářské recese. Novela zákona částečně kompenzuje pokles příjmů územních samosprávných celků. Kromě alokace prostředků na dotace obcím jde o programy související s rozvojem regionů, cestovním ruchem, vodohospodářskými projekty obcí, transfery na silnice druhé a třetí třídy, investicemi do rekonstrukcí a modernizací základních a mateřských škol či nájemních obecních bytů. S regiony jsou spjaty investice do kulturních zařízení či podpora lázeňství. Celkově se jedná o programy a akce v objemu přes 35 mld. Kč. Níže uvádíme vybrané rozpočtové položky dle jednotlivých resortů:

Ministerstvo pro místní rozvoj:

  • Posílení výdajů o 500 milionů Kč na rekonstrukci nebo opravu obecního a krajského majetku postiženého povodněmi.
  • Poskytnutí 3,8 mld. Kč na národní programy.
  • Na podporu lázeňství je navrženo posílení výdajů o 1 mld. Kč.

Ministerstvo životního prostředí:

  • Posílení výdajů o 2 mld. Kč na financování připravených vodohospodářských projektů obcí realizované prostřednictvím SFŽP.

Všeobecná pokladní správa:

  • Příspěvek obcím 12,8 miliardy Kč na zmírnění dopadu poklesu daňových příjmů v roce 2020.
  • Prostředky na podporu podnikání, 10 miliard Kč.
  • Prostředky na podporu veřejného sektoru ve výši 10 mld. Kč (jde o případnou další podporu organizací financovaných jak ze státního rozpočtu, tak i z územních rozpočtů).
  • Dotační program na financování oprav a modernizace škol a školek v obcích do 3000 obyvatel ve výši 3,1 miliardy Kč.
  • Podpora výstavby, obnovy a provozování komunální infrastruktury pro obce do 3000 obyvatel, 660 milionů Kč (jde zejména o opravy či modernizace objektů či bytů v majetku obcí, které slouží nebo budou sloužit k nájemnímu bydlení občanů).
  • Zvýšení vládní rozpočtové rezervy o 33,8 miliardy Kč.
Nejčtenější kategorie
Chytré město
425
Energetika
485
IT
345
Dotace a Finance
1327
Odpady
243

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze