Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Středočeský kraj šetří v oblasti veřejných zakázek

Vedení Středočeského kraje si dalo za cíl zvýšit transparentnost a efektivnost veřejných zakázek. Právě tato oblast byla v minulosti terčem velké kritiky a kraj se dosud potýká s vypořádáním některých smluv z minulých volebních období. Na rozdíl od jiných oblastí je posun v této oblasti jasně měřitelný – v posledním období se na vybraných zakázkách v plánovaném objemu 288 mil. Kč podařilo úpravou podmínek vysoutěžit snížení hodnoty na 246 mil. Kč.
Celkem tedy kraj na 7 vybraných zakázkách dosáhl úspor ve výši 42 mil. Kč. „Prodloužením lhůt pro podání nabídek se nám daří oslovit větší počet účastníků, což vede ke zvýšení tlaku na snížení ceny,“ vysvětluje radní pro oblast majetku, investic a veřejných zakázek Libor Lesák (ODS) a dodává: „Také jsme snížili požadavky na referenční zakázky na úroveň 40 % z předpokládané hodnoty oproti předchozím 50 %, což opět poskytuje prostor většímu množství zájemců o výběrové řízení.“
Transparentnost je pro kraj zásadní. Řada nevýhodných a netransparentních smluv z minulosti byla vypovězena, zveřejňovány jsou veškeré smlouvy již od 10 000 Kč bez DPH a všechny dokumenty jsou evidovány v nástroji E-ZAK, kde se zaznamenávají všechny auditní stopy.
Příkladem výrazné úspory je například realizace Energetické úspory SPŠS Mělník, kdy se oproti odhadní ceně ve výši 58,6 milionů Kč podařilo dosáhnout snížení na 48,6 milionů Kč. Dalším projektem je plánovaná rekonstrukce haly na odborný výcvik v SOU Vlašim, kdy se původní cena 21 milionů snížila o 2,5 milionu korun.
Zdroj: Středočeský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
437
Energetika
495
IT
361
Dotace a Finance
1350
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze