Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Tykačův Sev.en představil, čím nahradí uhelný lom na Mostecku

Image

Firemní skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače spustila nový web greenmine.cz, na kterém přináší informace o plánovaném revitalizaci dolu ČSA na Mostecku. Největší transformační projekt skupiny Sev.en zahrnuje fotovoltaické elektrárny, výrobu vodíku, moderní zemědělství, ale také výstavbu energeticky soběstačného městečka Nové Komořany.

Investor počítá s návratem k tradici. Jezero na Mostecku existovalo od poslední doby ledové a ještě jezuitský intelektuál Bohuslav Balbín jej v 17. století popisoval jako „podivuhodně velké jezero plné zvláštních ryb“. Jeho historie skončila vysušením v 19. století, následně se na jeho bývalém území rozjela těžba hnědého uhlí. Nejprve hlubinná, za éry socialismu povrchová.

Po plánovaném dotěžení uhlí v rámci limitů v roce 2025 chce Sev.en jezero obnovit. Již dříve na to získala příslib dotace z Operačního programu Spravedlivá transformace. Rekultivace zahrnuje území o rozloze 45 kilometrů čtverečních. Vzniknou zde například fotovoltaické elektrárny o plánovaném výkonu až 600 megawattů. Část z nich bude „plavat“ na hladině obnoveného jezera.

Energetické využití doplňuje přečerpávací vodní elektrárna (horní nádrž by mohla vzniknout v Krušných horách nad zámkem Jezeří) a také výroba vodíku. Zelený vodík bude možné využít v chemických provozech, pro ukládání přebytku z výroby elektřiny nebo k pohánění osobních aut a autobusů v regionu.

Součástí projektu Green Mine je komplexní akvaponická farma s chovem ryb a skleníkovým pěstováním zeleniny, v první etapě se zaměřením na kombinovanou produkci pstruha a salátů. Střešní plochy skleníků budou osázeny fotovoltaickými panely, které zajistí dostatek energie pro provoz farmy.

Na břehu budoucího jezera má vyrůst moderní městečko s názvem Nové Komořany. Ambicí skupiny Sev.en je vybudovat energeticky soběstačné sídlo s aplikací smart řešení s napojením na místní obnovitelné zdroje energie. Vedle bydlení zde vzniknou pracovní místa v technologických a odvětvích. Ve své prezentaci Sev.en slibuje vytvoření zhruba 1000 pracovních příležitostí.

Projekt podpoří dotace EU

Operační program Spravedlivá transformace odstartoval v listopadu vypsáním prvních výzev. V první fázi chce stát podpořit strategické projekty, nabízí celkem 7,3 miliardy korun na záměry v Ústeckém kraji, 2,9 miliardy v Karlovarském a 8,7 miliardy v Moravskoslezském kraji. Celkově si zmíněné tři kraje do roku 2027 rozdělí částku kolem 41 miliardy korun.

Program je financován z evropského Fondu pro spravedlivou transformaci a vychází z Plánu spravedlivé územní transformace, který Evropská komise schválila spolu s programem na konci letošního září. Cílem programu je urychlit odchod Evropy od uhlí a zaměřen je právě na regiony s vysokou závislostí na těžbě fosilních paliv.

Foto a zdroj: Ekonomický deník

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze