Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

 V Borové u Poličky vyrábí rukavice pro desítky zemí světa

Radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr při pravidelných pracovních cestách Pardubickým krajem navštívil rodinnou firmu MIRO Gloves z Borové u Poličky. Cílem těchto setkání s místními podnikateli je vyslechnout si názory k energetické situaci a probrat možná opatření či příležitosti vzájemné spolupráce.

MIRO Gloves patří k největším výrobcům rukavic ve střední Evropě a vlněné produkty exportují do řady zemí na našem kontinentu i do zámoří. „Vedení této společnosti velice prozíravě nainstalovalo fotovoltaické panely ještě před cenovými skoky. Nyní přistupuje k dalším úsporným opatřením a hledá i alternativní zdroje vytápění. Chtěl jsem si od nich na vlastní uši poslechnout jejich zkušenosti s administrativou, nákupem a instalací zařízení a s čím by se dalo podobným podnikům pomoci, ať v rámci dotací či poradenstvím. Zkrátka, aby firmy nebyly zbytečně zatíženy další administrativou a místo toho se mohly soustředit na výrobu a prodej, které je živí. Chceme se tomu dále věnovat a podpořit sdílení informací mezi podnikateli v této těžké době, například v rámci Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-PINK). Ve výsledku tím pomůžeme všem, protože firmy dávají lidem v regionu práci a odvádí zde daně,“ vysvětluje smysl podobných setkání Ladislav Valtr.

Rodinná společnost MIRO Gloves v současné době zaměstnává 25 lidí. Původně vyráběla pracovní rukavice a další pomůcky pro potřeby potravinářského průmyslu a dalších odvětví. „Po revoluci jsme začali prakticky od nuly, náš táta vybudoval značku, kterou se dále snažíme rozvíjet a inovovat. Fotovoltaiku jsme si financovali sami, bez jakýchkoliv dotací a rozhodně se to vyplatilo a vyplácí. Přes léto jsme díky solárním panelům energeticky soběstační. Samozřejmě jsme již v některých oblastech přistoupili k šetření, takže vytápíme sklady a některé další prostory na nižší teplotu, ale hlavní pro nás v tuto chvíli je mít jistotu, že budeme mít energii pro výrobu přes zimu a našich 250 strojů nebude nečinně stát v halách. Materiál máme na příští měsíce nakoupený a uvidíme, jaké budou ceny v novém roce. Také musíme inovovat a pořizovat nové vybavení, čemuž doba sice nepřeje, ale kvůli konkurenceschopnosti se o to i nadále snažíme,“ uvedl jednatel společnosti Miroslav Koumar.

Reagují na měnící se trh

Kromě věcí pro potřeby průmyslu firma hledá nové příležitosti ve výrobě vlněných rukavic a dalších doplňků pro rybáře, lovce, má zakázky od slovenské armády, policejních složek a vzhledem k situaci ve světě chystá rozšíření produkce pro další povolání i běžnou veřejnost. „Reagujeme na změny v chování zákazníků a jejich poptávku, takže jsme vyrobili bezprsté rukavice pro prodavačky v supermarketech. Poptávka je také po elastických návlecích z merino vlny, které si lidé mohou schovat pod civilní oblečení nebo je používat v kanceláři, ale i rukavicích s naší speciální úpravou kolem bříšek prstů, díky které se dá v rukavicích používat chytrý telefon,“ vyjmenovává inovace ve výrobě Miroslav Koumar. Právě schopnosti reagovat na nastalou situaci si radní Valtr cení na přístupu firmy nejvíce. „Fotovoltaika, hledání úspor, stropování cen energií z úrovně státu, to je všechno pouze jedna strana mince. Druhou je, že tu máme firmy, které se i na špatnou situaci snaží pružně reagovat a upravovat svou nabídku. Právě proto se s podnikateli setkáváme a rádi bychom tyto poznatky z praxe šířili i mezi ostatní. Můžeme jim pomoci nejenom dotačním poradenstvími, ale i propojit regionální firmy mezi sebou, aby tyto cenové šoky zvládly lépe a třeba navázaly kontakty a přišly s něčím novým, po čem je nebo vzniká poptávka,“ zakončuje Ladislav Valtr.

P-PINK  je zkratka pro Pardubický podnikatelský inkubátor. Cílem iniciativy je pomáhat podnikatelům, propojovat je s mentory, investory i obchodními partnery a nastartovat jejich růst i za hranice Pardubického kraje. Více se dozvíte na www.p-pink.cz.

Foto a zdroj: Pardubický kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze