Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a Finance

   V Borové u Poličky vyrábí rukavice pro desítky zemí světa

  Radní pro regionální rozvoj Ladislav Valtr při pravidelných pracovních cestách Pardubickým krajem navštívil rodinnou firmu MIRO Gloves z Borové u Poličky. Cílem těchto setkání s místními podnikateli je vyslechnout si názory k energetické situaci a probrat možná opatření či příležitosti vzájemné spolupráce.

  MIRO Gloves patří k největším výrobcům rukavic ve střední Evropě a vlněné produkty exportují do řady zemí na našem kontinentu i do zámoří. „Vedení této společnosti velice prozíravě nainstalovalo fotovoltaické panely ještě před cenovými skoky. Nyní přistupuje k dalším úsporným opatřením a hledá i alternativní zdroje vytápění. Chtěl jsem si od nich na vlastní uši poslechnout jejich zkušenosti s administrativou, nákupem a instalací zařízení a s čím by se dalo podobným podnikům pomoci, ať v rámci dotací či poradenstvím. Zkrátka, aby firmy nebyly zbytečně zatíženy další administrativou a místo toho se mohly soustředit na výrobu a prodej, které je živí. Chceme se tomu dále věnovat a podpořit sdílení informací mezi podnikateli v této těžké době, například v rámci Pardubického podnikatelského inkubátoru (P-PINK). Ve výsledku tím pomůžeme všem, protože firmy dávají lidem v regionu práci a odvádí zde daně,“ vysvětluje smysl podobných setkání Ladislav Valtr.

  Rodinná společnost MIRO Gloves v současné době zaměstnává 25 lidí. Původně vyráběla pracovní rukavice a další pomůcky pro potřeby potravinářského průmyslu a dalších odvětví. „Po revoluci jsme začali prakticky od nuly, náš táta vybudoval značku, kterou se dále snažíme rozvíjet a inovovat. Fotovoltaiku jsme si financovali sami, bez jakýchkoliv dotací a rozhodně se to vyplatilo a vyplácí. Přes léto jsme díky solárním panelům energeticky soběstační. Samozřejmě jsme již v některých oblastech přistoupili k šetření, takže vytápíme sklady a některé další prostory na nižší teplotu, ale hlavní pro nás v tuto chvíli je mít jistotu, že budeme mít energii pro výrobu přes zimu a našich 250 strojů nebude nečinně stát v halách. Materiál máme na příští měsíce nakoupený a uvidíme, jaké budou ceny v novém roce. Také musíme inovovat a pořizovat nové vybavení, čemuž doba sice nepřeje, ale kvůli konkurenceschopnosti se o to i nadále snažíme,“ uvedl jednatel společnosti Miroslav Koumar.

  Reagují na měnící se trh

  Kromě věcí pro potřeby průmyslu firma hledá nové příležitosti ve výrobě vlněných rukavic a dalších doplňků pro rybáře, lovce, má zakázky od slovenské armády, policejních složek a vzhledem k situaci ve světě chystá rozšíření produkce pro další povolání i běžnou veřejnost. „Reagujeme na změny v chování zákazníků a jejich poptávku, takže jsme vyrobili bezprsté rukavice pro prodavačky v supermarketech. Poptávka je také po elastických návlecích z merino vlny, které si lidé mohou schovat pod civilní oblečení nebo je používat v kanceláři, ale i rukavicích s naší speciální úpravou kolem bříšek prstů, díky které se dá v rukavicích používat chytrý telefon,“ vyjmenovává inovace ve výrobě Miroslav Koumar. Právě schopnosti reagovat na nastalou situaci si radní Valtr cení na přístupu firmy nejvíce. „Fotovoltaika, hledání úspor, stropování cen energií z úrovně státu, to je všechno pouze jedna strana mince. Druhou je, že tu máme firmy, které se i na špatnou situaci snaží pružně reagovat a upravovat svou nabídku. Právě proto se s podnikateli setkáváme a rádi bychom tyto poznatky z praxe šířili i mezi ostatní. Můžeme jim pomoci nejenom dotačním poradenstvími, ale i propojit regionální firmy mezi sebou, aby tyto cenové šoky zvládly lépe a třeba navázaly kontakty a přišly s něčím novým, po čem je nebo vzniká poptávka,“ zakončuje Ladislav Valtr.

  P-PINK  je zkratka pro Pardubický podnikatelský inkubátor. Cílem iniciativy je pomáhat podnikatelům, propojovat je s mentory, investory i obchodními partnery a nastartovat jejich růst i za hranice Pardubického kraje. Více se dozvíte na www.p-pink.cz.

  Foto a zdroj: Pardubický kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze