Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Doprava a InfrastrukturaDotace a Finance

  V Liberci rozhodli o 11 projektech participativního rozpočtu

  Statutární město Liberec zná výsledky druhého ročníku participativního rozpočtu Tvoříme Liberec. Liberečané rozhodli o 11 projektech, které město v následujících měsících zrealizuje. O druhý ročník byl velký zájem, Liberečané přihlásili celkem 50 návrhů. Pravidla pro postup do hlasování splnilo 40 návrhů, o kterých nakonec v průběhu tří týdnů svými hlasy rozhodlo 3 739 Liberečanů, což je o 317 více než v prvním ročníku. 

  Realizace se podle výsledků hlasování dočká 11 projektů v celkové hodnotě 5 milionů korun. Absolutně nejvíce hlasů (1 285) získal projekt na pokračování revitalizace Lesního koupaliště. Největší podporu získalo z velkých projektů dále Místo, které nás spojí (oživení břehu řeky Nisy naproti fotbalovému stadionu), Hřiště Spáleniště (sportovní vyžití pro děti a mládež) a Bezpečná cesta nejen pro děti do školy (úprava úseku komunikace v Machníně). Z těch menších projektů posbíral nejvíce hlasů Kultivovaný předprostor Kina Varšava, Rozkvetlá Fügnerka, Ostašovský parčík pro děti, Revitalizace veřejného prostoru před ZŠ 5. května, Nisa – trojúhelník pod sídlištěm, Dětské hřiště Wintrova a Návrat sochy Mír (Dívka s holubicí) před vlakové nádraží.

  Přehled výsledků hlasování vidíte v tabulce níže. Zeleně jsou označeny úspěšné projekty a červeně kontroverzní projekty, které musejí být podle schválených pravidel participativního rozpočtu vyřazeny (jde o projekty, které získaly více než 25 % negativních hlasů z celkového počtu projektu udělených hlasů).

   „Jsem rád, že i druhý ročník participativního rozpočtu doprovázel zájem Liberečanů, je vidět, že jim není lhostejné, jak naše město vypadá a jak se v něm žije. Smyslem celého tohoto projektu je nejen něco nového postavit nebo vylepšit, ale také zapojit občany více do rozhodování o využití části městského rozpočtu. Už se těším, až se do realizace jednotlivých vítězných projektů pustíme, některé chceme zahájit a dokončit už v letošním roce. Například do Ostašovského parčíku jsme již s Kanceláří architektury města vybrali herní prvky, bavili jsme se také o podobě prostoru před ZŠ 5. května. Chtěl bych také zdůraznit, že se detailně podíváme i na projekty, které nedostaly dostatek hlasů. Nehodíme je do koše, ale navrhneme jiný způsob, jak je zrealizovat. Spousta z nich pomůže danou čtvrť zkrášlit či zpříjemnit život místních obyvatel,“ řekl primátor Liberce Jaroslav Zámečník. „Už dnes se ukazuje, že stojí za to v participativním rozpočtu pokračovat a případně i zvětšit objem finančních prostředků,“ dodal.

  Hlasování probíhalo na webových stránkách www.liberec.cz/tvorimeliberec/ v období od 9. do 30. června 2022 a zúčastnilo se ho 3 739 občanů, jejichž hlasy rozhodly o celkovém pořadí jednotlivých návrhů. Většina hlasujících byly ženy (57 procent) a lidé ve věku od 31 do 45 let. Každý hlasující měl k dispozici 1 až 3 kladné hlasy a také mohl jednomu návrhu přidělit záporný bod. Pořadí návrhů je stanoveno podle celkového množství bodů, které jednotlivé návrhy po odečtení záporných bodů získaly.

  Lidé vybírali ze 40 návrhů, které v předchozích měsících sami vymysleli a přihlásili. Na výběr měli z ryze praktických věcí přes projekty řešící volný čas až po věci, které jsou hezké a přináší potěchu oka. Projekty byly rozděleny do dvou kategorií: v hodnotě do 200 tisíc Kč (14 projektů) a v hodnotě od 200 tisíc Kč do 1 milionu Kč (26 projektů).

  V prvním ročníku v roce 2020 vybrali Liberečané k realizaci 12 projektů. Rozhodli o rozvoji Lesního koupaliště, úpravách cyklostezky, parků, vyhlídky, výstavbě dětských hřišť a odpočinkového mola, výsadbě květin nebo také o vytvoření busty Františka Peterky.

  Fotoparticipativni-rozpocet.cz
  Zdroj: Liberecký kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze