Semily, Liberec a Jablonec nad Nisou. To jsou tři města, kam v Libereckém kraji nejlépe za podnikáním. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž analytici agentury Datank hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části hl. m. Prahy.
Semily dobře hospodaří
Vítězné osmitisícové město se může pyšnit několika skvělými hodnotami v oblasti ekonomiky. Podíl kapitálových výdajů je v poměru k celkovým výdajům v rámci Libereckého kraje vůbec nejvyšší. Stejně tak je to se schopností čerpat dotace, alespoň o tom vypovídá nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech města. Radnice vydává v přepočtu na obyvatele v krajském srovnání dostatečné finanční prostředky do oblasti vzdělávání a sociální péče. Zaznamenala rovněž velmi vysoký skóring úředních hodin, tedy počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Podnikatele, kteří uvažují o umístění svého podniku ve městě, může potěšit, že se v Semilech průměrná měsíční mzda drží na nižší úrovni než ve většině ostatních měst v regionu. Počet živnostníků v přepočtu na obyvatele je v Semilech dokonce v TOP 20 ze všech ORP celorepublikově.
„Já bych hlavně vyzdvihla to, že se město kvalitně stará o svoji infrastrukturu a veřejný prostor, protože to je základ jak pro bydlení, tak pro podnikání. Konkrétně se jedná o školy, školky, sociální a zdravotní oblast a další. Hodně jsme investovali a budeme investovat do dopravy, protože celkové dopravní napojení města na páteřní síť je složitější. V rámci města ji ale máme velmi propracovanou. Co se týká podnikatelů, tak i v dobách, kdy se s nimi nebylo možné přímo potkávat, tak jsme se jim snažili pomáhat naším přístupem i radami,“ říká starostka Semil Lena Mlejnková.
Liberec nabízí kvalitní podnikatelské prostředí
Počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele je v krajském městě nejen nejvyšší v celém regionu, ale dosahuje do TOP 10 v celorepublikovém srovnání. Nejlepšího výsledku v rámci Libereckého kraje dosáhlo město rovněž v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů mapuje rychlost a obsahovou kvalitu odpovědí živnostenských úřadů. Liberec těží také ze své dobré dopravní dostupnosti, radnice vynakládá dostatek peněz na veřejnou dopravu a na kulturu. Třetí Jablonec nad Nisou má v rámci kraje velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné formě vše podstatné, co potřebují vědět pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Jablonec drží na velmi nízké úrovni daň z nemovitosti, nadprůměrného výsledku dosahuje v počtu právnických osob v přepočtu na obyvatele, počet ekonomických subjektů meziročně výrazné stoupá.
Celkové pořadí
- Semily
- Liberec
- Jablonec nad Nisou
- Železný Brod
- Turnov
- Česká Lípa
- Tanvald
- Jilemnice
- Nový Bor
- Frýdlant
***
Srovnávací výzkum Město pro byznys již patnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR. Měsíčník PRO města a obce je mediálním partnerem výzkumu Město pro byznys.
Zdroj a foto: Město pro byznys
Všechny články ze sekce Město pro byznys
Premiér Fiala zahájil Dny NATO
