Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceChytré městoDotace a FinanceMěsto pro byznys

V Libereckém kraji ve výzkumu Město pro byznys zvítězily Semily

Semily, Liberec a Jablonec nad Nisou. To jsou tři města, kam v Libereckém kraji nejlépe za podnikáním. Ukázaly to výsledky srovnávacího výzkumu Město pro byznys, v němž analytici agentury Datank hodnotí všech 205 obcí s rozšířenou působností v České republice a městské části hl. m. Prahy.

Semily dobře hospodaří

Vítězné osmitisícové město se může pyšnit několika skvělými hodnotami v oblasti ekonomiky. Podíl kapitálových výdajů je v poměru k celkovým výdajům v rámci Libereckého kraje vůbec nejvyšší. Stejně tak je to se schopností čerpat dotace, alespoň o tom vypovídá nejvyšší podíl dotací na celkových příjmech města. Radnice vydává v přepočtu na obyvatele v krajském srovnání dostatečné finanční prostředky do oblasti vzdělávání a sociální péče. Zaznamenala rovněž velmi vysoký skóring úředních hodin, tedy počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné. Podnikatele, kteří uvažují o umístění svého podniku ve městě, může potěšit, že se v Semilech průměrná měsíční mzda drží na nižší úrovni než ve většině ostatních měst v regionu. Počet živnostníků v přepočtu na obyvatele je v Semilech dokonce v TOP 20 ze všech ORP celorepublikově.

„Já bych hlavně vyzdvihla to, že se město kvalitně stará o svoji infrastrukturu a veřejný prostor, protože to je základ jak pro bydlení, tak pro podnikání. Konkrétně se jedná o školy, školky, sociální a zdravotní oblast a další. Hodně jsme investovali a budeme investovat do dopravy, protože celkové dopravní napojení města na páteřní síť je složitější. V rámci města ji ale máme velmi propracovanou. Co se týká podnikatelů, tak i v dobách, kdy se s nimi nebylo možné přímo potkávat, tak jsme se jim snažili pomáhat naším přístupem i radami,“ říká starostka Semil Lena Mlejnková.

Liberec nabízí kvalitní podnikatelské prostředí

Počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele je v krajském městě nejen nejvyšší v celém regionu, ale dosahuje do TOP 10 v celorepublikovém srovnání. Nejlepšího výsledku v rámci Libereckého kraje dosáhlo město rovněž v testu elektronické komunikace, který prostřednictvím fiktivních podnikatelských dotazů mapuje rychlost a obsahovou kvalitu odpovědí živnostenských úřadů. Liberec těží také ze své dobré dopravní dostupnosti, radnice vynakládá dostatek peněz na veřejnou dopravu a na kulturu. Třetí Jablonec nad Nisou má v rámci kraje velmi kvalitní webové stránky z pohledu podnikatelů, kteří na nich naleznou v přehledné formě vše podstatné, co potřebují vědět pro komunikaci s veřejnou správou a mnohé další. Jablonec drží na velmi nízké úrovni daň z nemovitosti, nadprůměrného výsledku dosahuje v počtu právnických osob v přepočtu na obyvatele, počet ekonomických subjektů meziročně výrazné stoupá.

Celkové pořadí

  1. Semily
  2. Liberec
  3. Jablonec nad Nisou
  4. Železný Brod
  5. Turnov
  6. Česká Lípa
  7. Tanvald
  8. Jilemnice
  9. Nový Bor
  10. Frýdlant

 

***

Srovnávací výzkum Město pro byznys již patnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR. Měsíčník PRO města a obce je mediálním partnerem výzkumu Město pro byznys.

Zdroj a foto: Město pro byznys

Všechny články ze sekce Město pro byznys

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze