Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Ve smlouvách na veřejné zakázky lze využít inflační doložky

V souvislosti s neustále se zvyšující inflací a s tím souvisejícím růstem cen zboží i služeb upozorňujeme příjemce, aby při přípravě zejména dlouhodobějších smluv zvážili využití inflační doložky.

Jako pomůcku pro své členy zpracoval ČKAIT vzorovou metodiku: Metodika_inflacni_dolozka_2022_03_30.pdf (ckait.cz), doporučujeme Vám ji tedy také ke zvážení.

Využití inflační doložky může usnadnit průběh plnění i v tom, že o změně ceny v tomto případě není bezpodmínečně nutné uzavírat písemný dodatek.

Možný vzor inflační doložky:

V případě, že průměrný roční index spotřebitelských cen dle údajů Českého statistického úřadu, publikovaných na jeho internetových stránkách, uvedený ke kalendářnímu měsíci odpovídajícímu měsíci, v němž byla smlouva podepsána, vzroste o více než 3 %, zvýší se neuhrazená část smluvní ceny dle čl. XX této smlouvy o výši tohoto indexu, a to v každém roce trvání smlouvy. Ke zvýšení dochází ode dne v příslušném měsíci, který se číselným označením shoduje s datem podpisu smlouvy. Smluvní strany pro odstranění pochybností uvádí, že k úpravě ceny dle tohoto ustanovení smlouvy není třeba uzavírat dodatek ke smlouvě. Smluvní strany však mohou z důvodu právní jistoty o navýšení ceny sepsat zápis podepsaný oběma smluvními stranami.

Aktuality v oblasti zadávání veřejných zakázek doporučujeme sledovat na: Úvod – Portál o veřejných zakázkách (portal-vz.cz)

Foto: Flickr.com
Zdroj: SMO ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze