Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Vláda akceptovala připomínky SMO ČR k zastropování cen energií

Vláda na jednání dne 2.11. schválila novelu nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci. Novela přináší obcím, jimi zakládaným společnostem, ale i sportovním organizacím a kulturním institucím jistotu ohledně zastropování cen energií.

Svaz měst a obcí ČR nebyl přizván k přípravě původního návrhu nařízení vlády o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci a nemohl tak zareagovat před jeho vydáním. Předseda Svazu měst a obcí ČR, František Lukl, se proto obrátil s žádostí o úpravu nařízení na ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkelu. Následovala intenzivní jednání Svazu měst a obcí ČR se zástupci Ministerstva průmyslu a obchodu, která mají pro obce a města a jejich organizace pozitivní výsledek.

Novela nařízení vlády, kterou vláda schválila dne 2. 11.  zatím nebyla publikována ve Sbírce zákonů. Vycházíme tak z textu, který prošel Legislativní radou vlády a byl jí předložen ke schválení.

Zastropování cen energií by se tak mělo týkat rovněž subjektů, které jsou veřejným zadavatelem podle zákona o zadávání veřejných zakázek, jsou v registru ekonomických subjektů podle zákona o státní statistické službě zařazeni do klasifikace s kódem institucionálního sektoru 11001 a jedná se o právnickou osobu, ve které má přímo nebo nepřímo veškeré podíly a podíly na prospěchu a hlasovacích právech Česká republika, kraj nebo obec. Stejně tak by zastropování mělo dopadnout na sportovní organizace zapsané v rejstříku sportovních organizací podle zákona o podpoře sportu, pokud nejsou obchodní korporací, a poskytovatele veřejných kulturních služeb podle zákona o některých druzích podpory kultury, kteří jsou zpravodajskou jednotkou podle zákona o státní statistické službě.

Jakmile bude novela nařízení vlády publikována ve Sbírce zákonů, budeme informaci aktualizovat.

Foto: Forbes.cz
Zdroj: SMO ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze