Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Vláda schválila program na pomoc lidem z postižených obcí

Vláda ČR schválila pomoc pro obce a jejich občany, které zastihla ničivá živelní pohroma na jižní Moravě.

  • Program „Živel“ pomůže lidem s financováním rekonstrukcí a obnovou obydlí, kdy mohou kombinací dotace s úvěrem (až na max. 30 let) získat až 5 milionů korun.
  • Vláda zároveň také vzala na vědomí dotační program pro obce, který umožní opravy obecního majetku do původního stavu. Ministerstvo zde má připraveno 420 mil. Kč.

„S konkrétní podobou obou programů teď můžeme vyslat mobilní týmy, které budou přímo na místě pomáhat lidem s vyplněním žádostí o finanční pomoc. Nemůžeme v těchto chvílích chtít, aby lidé chodili na úřady vyplňovat žádosti. Kolegové budou na místě a pomohou s veškerou potřebnou administrativou. Tato pohroma je v českém prostředí naprosto nevídaná a zejména nečekaná, uděláme vše pro to, abychom zasaženým maximálně pomohli a ulehčili jim nadcházející měsíce, během kterých se budou vracet k normálnímu životu,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Pomoc lidem

První z výše zmíněných programů, který dnes schválila vláda, je program Živel. Ten připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci se Státním fondem podpory investic. Díky tomuto programu mohou lidé získat dotaci až 2 miliony korun a další až 3 miliony formou výhodného úvěru úročeného 1 % až na max. 30 let. Lidé mohou tyto peníze využít na opravy, demolice, výstavbu či pořízení jiné nemovitosti v případě, že poškozený dům musí být odstraněn. Žádosti začne přijímat Státní fond podpory investic v řádu jednotek dní.

Pomoc obcím

Dotační program Obnova obecního a krajského majetku je pak určen na opravu majetku obcí a krajů poškozených živelní pohromou. Opraveny tak mohou být místní komunikace, chodníky, mosty, lávky, kulturní domy, školy, školky, sportoviště a veškerá další obecní či krajská infrastruktura. V případě, že oprava není možná, lze dotaci využít i na pořízení nového majetku. Ministerstvo má pro žadatele připraveno 420 mil. Kč.
Informace Finanční správy k chystané pomoci pro občany a firmy v zasažených oblastech
Finanční správa s konkrétnějšími informacemi musí vyčkat, až bude generální pardon ministryně financí zveřejněný ve Finančním zpravodaji. Teprve oficiálním zveřejněním může Finanční správa poskytnout relevantní informace spoluobčanům zasažených ničivým živlem, a to jak mají postupovat v případě, že jim bude posunuta splatnost daně z příjmů fyzických i právnických osob, úlev u kontrolního hlášení a na DPH, prominutí zálohy na silniční dani.
O tom, jak mají postupovat, si občané zjistí informace i na infolince Finanční správy – 225 092 392, která je v provozu pondělí až pátek 9–17 hod. Odpovědi na nejčastější otázky budou uvedeny na webu Finanční správy.
Finanční správa doplňuje, že občané si mohou dary, jejichž úhrnná hodnota přesáhne 2 % ze základu daně, nebo je vyšší než 1 000 Kč – odečíst v příštím zdaňovacím období. Úhrnně lze uplatnit dary maximálně do výše 30 % ze základu daně.
Zdroj: Portál BusinessInfo

Nejčtenější kategorie
Chytré město
445
Energetika
507
IT
373
Dotace a Finance
1374
Odpady
250

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze