Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetikaŽivotní prostředí

Z NPO jde více než miliarda na energetické a vodní úspory

ČR potřebuje lépe hospodařit se zdroji energie. Energetické úspory u veřejných budov, efektivní hospodaření s dešťovou vodou nebo fotovoltaika na střechy – na to se zaměřují projekty, které se už brzy rozeběhnou v sedmi desítkách českých a moravských obcí. Dotaci ve výši přes jednu miliardu korun pro ně z Národního plánu obnovy schválila ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

„Dnešní energetická krize dopadá na všechny bez rozdílu. Energetické úspory a využívání obnovitelných zdrojů představují spolehlivé cesty ke snížení naší celkové spotřeby. O to víc je povzbuzující, že můžeme opět poslat mezi žadatele další miliardu korun v podobě schválených dotací právě na tyto typy projektů,“ říká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková.

Mnohé samosprávy pokračují v energetických úsporách svých veřejných budov a chystají další projekty, které jim náklady za spotřebovanou energii ještě sníží. Ve Václavovicích na Ostravsku před pár lety zateplili tělocvičnu, teď se pustí do budovy obecního úřadu, ve které je i velký sál sloužící jako místo setkávání, vlastní kulturní dům obec nemá. Městys Komárov na Berounsku má muzeum umělecké litiny, obecní budova teď projde revitalizací. Cílem je energetická optimalizace objektu. Ve Velkých Losinách přestaví bývalou kotelnu na garáže a zázemí pro údržbu tak, aby byla i energeticky šetrnější.

V aktuálně schváleném balíčku dotací z Národního programu Životní prostředí se dostalo celkem na 36 obecních projektů, které řeší úspory energií ve veřejných budovách. Žadatelé, mezi nimiž jsou kromě obcí i střední školy, si v dotacích rozdělí 744 milionů korun.

Ruku v ruce s energetickými úsporami jde i adaptace budov na změnu klimatu, například efektivním využíváním srážkové vody. Dotace na její zadržování a další využívání získaly na čtyři desítky dalších obcí. „Rezervy v hospodaření s vodou nás pálí. Potýkáme se suchem, v Evropě aktuálně panuje velmi horké počasí, musíme být co nejlépe připraveni. O to víc mě těší přístup obcí, které se snaží myslet na vodu,“ podotýká ministryně Anna Hubáčková.

Dotace využijí například Bojkovice, které vymění nepropustné povrchy za propustné v Bezručově čtvrti. Město Sokolov uspělo hned se třemi projekty pro školní budovy, kde budou zachytávat dešťovou vodu. V Hrubé Vrbce na Hodonínsku na místním obecním domě přibude zelená střecha.

„Starostové ušetří pitnou vodu a zároveň uspoří energie i finance z obecních rozpočtů. To je podstatná motivace k tomu, aby se obce do takových projektů pouštěly,“ vypočítává přínosy hospodaření s dešťovou vodou ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Ministryně Anna Hubáčková schválila i další projekty z dotačních programů. Podporu z Modernizačního fondu získaly fotovoltaické elektrárny s výkonem do 1 MW, které budou vznikat často na střechách již stojících objektů. Podpora v řádech desítek milionů bude rozdělena na environmentální vzdělávání, domovní čistírny odpadních vod nebo na průzkum a posílení zdrojů pitné vody.

Seznamy schválených projektů

Schválené žádosti za rok 2022 – NPŽP (narodniprogramzp.cz)

Foto: Pexels
Zdroj: MŽP

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze