Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceMístní rozvoj

Zbrklé a neúčelné. Vláda ignorovala stovky připomínek a miliardy na obnovu po koronaviru se minou účinkem

Praha, 17. května 2021: Vláda Andreje Babiše na pondělním jednání schválila Národní plán obnovy, který má české ekonomice pomoci investicemi v objemu 200 miliard korun, kdy více jak 170 miliard poskytne Evropská unie. Kabinet o konečné podobě plánu nicméně rozhodl, aniž by vypořádal četné podněty připomínkových míst, jako jsou státní úřady i profesní organizace, kraje, obce nebo odbory. Reálně hrozí, že zatímco v řadě kapitol se peníze nepodaří vyčerpat, na mnoho potřebných oblastí se peníze naopak nedostanou.
„Národní plán obnovy nereflektuje současnou situaci a potřeby obcí a regionů, na které jsme upozorňovali v našich připomínkách na základě reálných zkušeností starostek a starostů. Vláda tyto připomínky ani mnoho dalších od jiných organizací žádným způsobem nezohlednila. Kvůli zbrklému vládnímu kroku je velmi pravděpodobné, že se tato pomoc české ekonomice mine účinkem. Bohužel se při tom člověku vynořují vzpomínky na některá neúčelná čerpání evropských dotací v minulých letech,“ říká Stanislav Polčák, předseda Sdružení místních samospráv ČR.
Příkladem takové neúčelnosti je třeba podpora na výstavbu jeslí ve výši sedm miliard korun. Už dříve přitom bylo z dotazování zástupců obcí zcela zjevné, že takto vysokou částku není reálné na výstavbu jeslí vyčerpat, obce by upřednostnily prostředky na opravu stávajících zařízení.  Oproti tomu ale vláda zásadním způsobem podcenila v plánu obnovy podporu koronavirovou krizí těžce zasaženého cestovního ruchu a rezignovala i na podporu zavádění vysokorychlostního internetu v regionech, jehož důležitost při práci z domova nebo distanční výuce současná krize rovněž podtrhla.
„Takových nepochopitelných příkladů bohužel najdeme v Národním plánu obnovy více. Vláda upřednostnila laciné body za rychlost před budoucností této země,“ dodává Stanislav Polčák s tím, že Sdružení místních samospráv ČR se spojí s ostatními připomínkovými místy a bude s nimi řešit další postup.
Sdružení místních samospráv ČR je nevládní apolitická organizace s celostátní působností, která sdružuje a hájí zájmy obcí a měst v ČR. Ze širokého spektra aktivit ve prospěch samospráv lze zmínit především prosazování spravedlivého dělení daňových výnosů mezi obce a města v ČR (rozpočtové určení daní). Agenda SMS ČR dnes zahrnuje připomínkování nejrůznějších legislativních návrhů, prezentaci a prosazování potřeb menších obcí a měst, hájení zájmů venkova a jeho obyvatel a spolupráci v boji proti korupci ve veřejné správě. SMS ČR je silným partnerem vlády, parlamentu i krajů v ČR. Sdružuje téměř 2000 obcí a měst v ČR.
 
Kontakt pro média:
Stanislav Polčák, předseda SMS ČR, 603 163 016
Lukáš Novák, tiskový mluvčí SMS ČR, 724 255 725, lukas.novak@litigocommunications.cz

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze