Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a FinanceEnergetika

Zlínskému kraji se podařilo nakoupit energie do 2024

Prostřednictvím Energetické agentury Zlínského kraje má nakoupeno hejtmanství elektřinu a zemní plyn na následující dva roky. Díky včasnému nákupu komodit se energetická krize na krajském rozpočtu v tuto chvíli plně nepodepíše.

ZLÍNSKÝ KRAJ – Jako jeden ze dvou krajů v České republice má Zlínský kraj zafixované ceny elektřiny a zemního plynu. Díky včasnému nákupu komodit se energetická krize do krajského rozpočtu v tuto chvíli plně nepropíše.

Hejtmanství nakupuje zemní plyn a elektřinu prostřednictvím Energetické agentury Zlínského kraje, jejímž zakladatelem a stoprocentním vlastníkem je Zlínský kraj. Ta zajišťuje jak společné nákupy, vede energetický management všech krajských organizací, tak iniciuje projekty energetických úspor. Otázku energií tak mají vyřešenou také všechna zařízení sociálních služeb, nemocnice, školy, správy a údržby silnic či muzea.

„Komodity jsme nakoupili ještě v předkrizovém období, a to jako jediný kraj až do konce roku 2024. Byl to odvážný, ale jak se ukázalo, také velmi strategický krok. Díky tomu se nám podařilo vyhnout obrovským problémům. Pro ostatní kraje a města bude mít skokový nárůst cen fatální dopad na rozpočet. To znamená, že budou nuceni utlumit veškeré investice,“ uvedl hejtman Radim Holiš s tím, že nejvíce dopadne současná situace na krajské organizace odebírající teplo z centrálních zdrojů. „Například školy z Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm nebo Vsetína. Už v letošním roce tady očekáváme nárůst o miliony korun,“ doplnil hejtman.

V rámci snižování energetické náročnosti Zlínský kraj dlouhodobě investuje do projektů, jako jsou zateplení budov, výměna zdrojů tepla, odstranění parních provozů, instalace solárních ohřevů vody nebo fotovoltaických systémů na výrobu elektřiny.

„Další fotovoltaické panely budou instalovány například v Uherskohradišťské nemocnici, jejichž pomocí si vyrábí od roku 2020 už 4 % celkové spotřeby elektřiny. Další fotovoltaická elektrárna byla v loňském roce instalována na budově depozitáře Muzea jihovýchodní Moravy v Otrokovicích a nově přibylo na budovách 14/15  Baťova institutu 364 kusů fotovoltaických panelů,“ vyjmenoval projekty Zlínského kraje náměstek Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj a dodal: „Cílem Zlínského kraje je snižovat ve všech organizacích energetickou náročnost, nové budovy už připravujeme minimálně v pasivním standardu a k tomu se snažíme využívat maximum dotací z programů EU.“

Foto a zdroj: Zlínský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
516
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
252

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze