Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Dotace a FinanceEnergetika

  Zlínskému kraji se podařilo nakoupit energie do 2024

  Prostřednictvím Energetické agentury Zlínského kraje má nakoupeno hejtmanství elektřinu a zemní plyn na následující dva roky. Díky včasnému nákupu komodit se energetická krize na krajském rozpočtu v tuto chvíli plně nepodepíše.

  ZLÍNSKÝ KRAJ – Jako jeden ze dvou krajů v České republice má Zlínský kraj zafixované ceny elektřiny a zemního plynu. Díky včasnému nákupu komodit se energetická krize do krajského rozpočtu v tuto chvíli plně nepropíše.

  Hejtmanství nakupuje zemní plyn a elektřinu prostřednictvím Energetické agentury Zlínského kraje, jejímž zakladatelem a stoprocentním vlastníkem je Zlínský kraj. Ta zajišťuje jak společné nákupy, vede energetický management všech krajských organizací, tak iniciuje projekty energetických úspor. Otázku energií tak mají vyřešenou také všechna zařízení sociálních služeb, nemocnice, školy, správy a údržby silnic či muzea.

  „Komodity jsme nakoupili ještě v předkrizovém období, a to jako jediný kraj až do konce roku 2024. Byl to odvážný, ale jak se ukázalo, také velmi strategický krok. Díky tomu se nám podařilo vyhnout obrovským problémům. Pro ostatní kraje a města bude mít skokový nárůst cen fatální dopad na rozpočet. To znamená, že budou nuceni utlumit veškeré investice,“ uvedl hejtman Radim Holiš s tím, že nejvíce dopadne současná situace na krajské organizace odebírající teplo z centrálních zdrojů. „Například školy z Valašského Meziříčí, Rožnova pod Radhoštěm nebo Vsetína. Už v letošním roce tady očekáváme nárůst o miliony korun,“ doplnil hejtman.

  V rámci snižování energetické náročnosti Zlínský kraj dlouhodobě investuje do projektů, jako jsou zateplení budov, výměna zdrojů tepla, odstranění parních provozů, instalace solárních ohřevů vody nebo fotovoltaických systémů na výrobu elektřiny.

  „Další fotovoltaické panely budou instalovány například v Uherskohradišťské nemocnici, jejichž pomocí si vyrábí od roku 2020 už 4 % celkové spotřeby elektřiny. Další fotovoltaická elektrárna byla v loňském roce instalována na budově depozitáře Muzea jihovýchodní Moravy v Otrokovicích a nově přibylo na budovách 14/15  Baťova institutu 364 kusů fotovoltaických panelů,“ vyjmenoval projekty Zlínského kraje náměstek Lubomír Traub, zodpovědný za strategický rozvoj a dodal: „Cílem Zlínského kraje je snižovat ve všech organizacích energetickou náročnost, nové budovy už připravujeme minimálně v pasivním standardu a k tomu se snažíme využívat maximum dotací z programů EU.“

  Foto a zdroj: Zlínský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze