Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Dotace a Finance

Zlínský kraj navýší prostředky na sociální služby

Zlínský kraj získá dodatečné prostředky, které poslouží na dofinancování provozních nákladů poskytovatelů sociálních služeb. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) o tom rozhodlo v úterý 12. července. Peníze by jednotlivé kraje měly obdržet do podzimu. Celková částka, která se mezi ně rozdělí, by měla dosáhnout 3,2 miliard korun. Návrh bude schvalovat kabinet.

„Peníze rozdělíme mezi jednotlivá sociální zařízení v kraji na jednání zastupitelstva v září,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana Hana Ančincová, zodpovědná za oblast sociálních věcí.

MPSV tímto reaguje na výzvu Zlínského kraje a ostatních členů Komise Rady Asociace krajů České republiky, kteří usilovali o potřebné dofinancování s ohledem na rekordní inflaci a s tím spojený růst nákladů, který na sociální služby dopadá. Více peněz dostanou všichni poskytovatelé, tedy například domovy pro seniory, pečovatelské či terénní služby, ale třeba také služby sociální prevence.

Zlínský kraj letos obdržel od státu na financování sociálních služeb o zhruba 450 milionů korun méně, než bylo potřeba. „Udržet kvalitu sociální péče v našem kraji na vysoké úrovni by šlo bez dodatečné peněžní podpory od státu jen stěží. Jsem velmi ráda, že se nám s ostatními kraji podařilo podporu vyjednat,“ dodala Hana Ančincová.

Kritickou situaci řešil Zlínský kraj už na začátku letošního roku, kdy byla kvůli státnímu rozpočtovému provizoriu zpožděna platba státu krajům na financování sociálních služeb, a kraj tak musel přímo ze svého rozpočtu poskytnout více než šesti desítkám provozovatelů sociálních služeb návratnou finanční výpomoc přesahující 615 milionů korun, aby nebyl ohrožen jejich provoz.

Foto: Unicef
Zdroj: Zlínský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze