Dotační program na rozvoj vysokorychlostních sítí

Publikováno: 20. 4. 2022Cca 1.6 min četbyKategorie: Chytré město, Dotace, IT, Obory
SDÍLET

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vyhlásilo dotační program na podporu stavby vysokorychlostních sítí. Jde o 2,85 miliardy Kč z Národního plánu obnovy. „Cílem výzvy je v maximální možné míře zajistit přístup k internetu domácnostem, školám, silně digitalizovaným podnikům, veřejné správě a dalším v odlehlejších oblastech,“ píše úřad.

Dotace jsou určeny na stavbu nových nebo modernizaci stávajících sítí v místech, která úřadům v mapování z roku 2020 vyšla jako nedostatečně pokrytá komerční nabídkou připojení. Má jít zejména o venkovské oblasti.

Cílem dotací je pokrýt tato místa nejméně gigabitovým připojením. Může jít o pevné linky, ale i o bezdrátové sítě, pokud splní výkonnostní kritéria. Cílové parametry připojení MPO popisuje konkrétně takto:

Autor: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Nemá jít jen o připojení domácností, ale i tzv. socioekonomických aktérů (SE-A), mezi které patří školy, nemocnice, úřady a podobně. Přihlášky o dotace mohou operátoři podávat od 28. dubna do 31. srpna letošního roku s tím, že podpořené projekty mají být hotové nejpozději do konce roku 2025.

Podnikatelé mohou žádat o nejméně 500 tisíc Kč a maximálně 230 milionů Kč. Z dotace mohou zaplatit nejvýše 80 % nákladů a podpora se proplácí až ex-post.

Zdroj: MPO
FOTO: pxhere.com

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější