Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Energetika

  Elektřina zdražuje a další energie ji mohou následovat

  Vývoj na velkoobchodních trzích je nemilosrdný. Ceny elektřiny rostou, což může negativně dopadnout jak na český průmysl, tak i na tuzemské domácnosti. Ceny emisních povolenek rostou a spolu s nimi i provozní náklady uhelné energetiky. V Německu se navíc uzavírají jaderné elektrárny, což může způsobit pokles nabídky a zvýšení cen energií na burze.
  Další změnu může přinést úprava rezervy tržní stability na trhu s emisními povolenkami, která umožňuje snížit přebytek emisních povolenek a stabilizovat jejich ceny. Pro rok 2021 reforma počítá s redukcí 2,2 procenta povolenek za rok, místo původních 1,74 procenta.
  Podle předsedy představenstva společnosti ČEPS Martina Durčáka by měla být ČR připravena na to, že úprava rezervy uměle vytlačí cenu povolenek na ještě vyšší hodnoty. Uvedl to při příležitosti Solární konference 2021. Situace na trhu přitom může mít neblahý dopad jak na české domácnosti, tak i na průmysl.
  Evropská unie mezitím připravuje reformu unijního systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). Pokud bude schválena, může to vést ke zvýšení neregulované složky ceny elektřiny a k rozšíření systému na nové sektory. Analytik Matěj Hrubý z poradenské společnosti EGÚ Brno při té příležitosti varuje, že takový krok by mohl snížit konkurenceschopnost českého průmyslu. S menším počtem povolenek jejich cena poroste, což se dotkne především energeticky náročnějších průmyslů.
  Hrubý pro EURACTIV.cz dále uvedl, že těžký průmysl je třeba modernizovat s podporou státního rozpočtu nebo soukromých investic do nových technologií, příkladem jsou hybridní technologie výroby oceli. Dobře mířené investice by pak mohly náklady daných sektorů snížit.
  Příležitostí pro ČR je především nový Modernizační fond, který na očištění průmyslu nabídne až 150 miliard korun. Peníze mohou být využity jak na nové zelené projekty, tak na snižování emisí produkovaných těžkým českým průmyslem.
  Zdroj: Portál EURACTIV

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1126
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze