Správné rozhodnutí vedení města Liberce před dvěma lety hromadně nakoupit elektřinu a zemní plyn na Českomoravské komoditní burze Kladno přineslo Liberci a jeho příspěvkovým organizacím, akciovým společnostem a dalším subjektům, které se k hromadnému nákupu energií přidružily, významnou úsporu finančních nákladů.
„Na jaře 2020 se nejen kvůli koranovirové pandemii, a snížení poptávky po energiích, dostaly ceny elektřiny a zemního plynu na komoditních burzách na historické minimum. Rozhodnutí města Liberec nakoupit energie na 2 roky, a tím dočasně zafixovat cenu, tedy až do 31. prosince 2022, se nyní ukázalo jako velmi dobré. Za rok 2021 jsme díky sdruženému nákupu komodit a zafixování ceny elektřiny a zemního plynu ušetřili asi 3,3 milionů korun. Predikce pro rok 2022 je kvůli celoročnímu růstu ceny ještě výraznější a úspora města může dosáhnout až 50 milionů korun, “ vypočítává primátor Liberce Jaroslav Zámečník.
Město cenu na jaře 2020 soutěžilo pro 94 subjektů, tedy nejen pro odběrná místa v gesci jednotlivých odborů statutárního města Liberce, ale také pro své příspěvkové organizace a akciové společnosti. Těmi jsou nejenom objekty mateřských škol, základních škol, zoologické a botanické zahrady a libereckých divadel, ale také technických služeb města Liberec. K Liberci se ve sdruženém nákupu energií připojilo také 12 okolních měst a obcí a jejich příspěvkových organizací a akciových společností. Mezi ně patří například obecní a městské objekty, mateřské a základní školy, pečovatelské domy, technické služby a v neposlední řadě významný nadregionální spolek Brána Trojzemí. Celkově tak jde, včetně organizací města, o 94 subjektů, které za hromadný nákup energií výrazně ušetřily.
Zdroj: TZ město Liberec