Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

EnergetikaNepřehlédněte

Připravenost lidí na komunitní energetiku

Výzkum: Největší překážkou pro energetické spolky je legislativa

S rostoucími cenami za energie občané i samosprávy hledají možnosti výroby a distribuce elektřiny. Výzkumná nezisková organizace sociálních psychologů, datových analytiků a designérů služeb Green Dock připravila proto ve spolupráci s Národní sítí místních akčních skupin (NS MAS) pilotní projekt, který na základě diskusí zjišťoval bariéry a motivace občanů k zakládání komunit, které lokálně vyrábí, spotřebovávají a prodávají elektřinu.

Za největší bariéry považují MAS nevhodnou legislativu, tedy získávání nezbytných zákonných oprávnění a povolenek. „Výsledky naší studie ukazují, že současná legislativa je v očích vznikajících projektů komunitní energetiky překážkou číslo jedna. Schválení nového energetického zákona je jedním z klíčových předpokladů rozvoje komunitní energetiky v Česku,“ uvedl Ondřej Kácha, sociální psycholog, vedoucí výzkumného týmu Green Dock.

Složité bývá získání souhlasu vlastníků pozemků či vhodných budov k umístění energetického zdroje (např. solární panely na střeše budov či větrné elektrárny na pozemcích). Někteří respondenti zmiňovali, že pokud by vlastníkům dokázali vyčíslit ekonomickou výhodnost projektu (z hlediska úspor a efektivnosti investice), získat jejich souhlas by bylo snazší.

Zájemci o vytvoření energetické komunity se potýkají i s nedostatečnou podporou místních obyvatel. Podle MAS je mezi veřejností obecně nízká informovanost o tématu, nicméně zvýšení cen za energie komunitním projektům v komunikaci s veřejností pomáhá. Lidem je také potřeba doložit ekonomickou výhodnost projektu. „Ve výzkumu jsme zjistili, že se zakládáním energetických komunit se pojí i řada činností, které úprava legislativy nevyřeší. Zástupci energetických komunit se musí naučit přesvědčivě komunikovat se starosty, investory a občany, jejichž součinnost je pro vznik energetických společenství nezbytná,” komentuje Ondřej Kácha. A jak dodává: „Pro rozvoj energetických komunit potřebujeme podpůrné programy na několika frontách: legislativní, technologické, informační a společenské.“

Problémem je podle výzkumu najít zapálený tým lidí, kteří by se do zakládání energetického společenství zapojili. Při formování týmu nemají jeho členové dostatečnou časovou kapacitu, chybí finanční odměna pro motivaci a nejistota pustit se do něčeho, co lidé neznají. Někteří respondenti by uvítali nápady a inspiraci, jak vzbudit v druhých zájem o zapojení se do projektu, zároveň vyzdvihovali důležitost odbornosti v tématech relevantních pro projekt. Právě absence profesionála, který by komunitě pomohl zodpovědět odborné otázky, je další vážnou bariérou pro vznik energetické komunity.

„Desítky místních akčních skupin se aktivně zapojují do příprav rozjezdu komunitní energetiky, pomáhají vznikajícím spolkům procházet složitou fází plánování a založení. Obcemi, podnikateli a spolky je komunitní energetika vnímána jako příležitost pro ekonomický, energetický i sociální rozvoj, ale kvůli válce na Ukrajině i bezpečnosti,” říká Petr Čáp, výkonný ředitel NS MAS.

Výsledky pilotního výzkumu najdete na webové stránce Green Dock

Nejčtenější kategorie
Chytré město
434
Energetika
491
IT
354
Dotace a Finance
1342
Odpady
246

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze