Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Energetika

  Slovenský jaderný blok Mochovce 3 poprvé dosáhl kritického stavu

  Třetí blok slovenské jaderné elektrárny Mochovce dosáhl dalšího významného miliníku při uvádění do provozu. Operátoři v jaderném reaktoru poprvé dosáhli kritického stavu, tedy minimálního kontrolovaného výkonu. Výkon elektrárny se nyní blíží nule, ale bude se postupně zvyšovat a plného výkonu by měl blok dosáhnout počátkem příštího roku. Společnost Slovenské elektrárne oznámila, že její nový blok Mochovce 3 poprvé dosáhl řízené jaderné reakce, takzvaného kritického stavu. Do bloku typu VVER440 bylo zavezeno jaderné palivo během září, načež následovala první série testů a zkoušek.

  „Toto je velmi důležitý milník při spouštění jaderného reaktoru. Je to okamžik, kdy nám jaderné palivo v reaktoru ožilo a reaktor uvádíme k životu. Plného výkonu by měl dosáhnout začátkem příštího roku,“ uvedl Branislav Strýček, generální ředitel společnosti Slovenské elektrárne.

  V další fázi dojde k přepnutí bloku z fyzického na energetické spouštění, při kterém již bude využito vznikající teplo k výrobě páry a roztočení turbíny. Při dosažení 20 % výkonu bude blok přifázován do elektrizační soustavy Slovenska. Před uvedením do komerčního provozu na začátku příštího roku pak musí proběhnout 144hodinový zkušební provoz na plném výkonu.

  Stavba začala v osmdesátých letech

  Výstavba prvních dvou bloků typu VVER s instalovaným výkonem 471 MWe  ve čtyřblokové elektrárně Mochovce byla zahájena v roce 1982. Práce na blocích 3 a 4 byly zahájeny v roce 1986, ale v roce 1992 byly přerušeny. První dva reaktory byly dokončeny a uvedeny do provozu v letech 1998 a 1999, zatímco projekt na dokončení zbývajících bloků byl znovu spuštěn v roce 2008.

  „Dnes začíname testy fyzikálního spouštení a uvádíme reaktor do provozu. Při prvním spouštění reaktoru jde o komplexní zkoušky, v rámci kterých se reálně ověřují všechny charakteristiky aktivní zóny reaktoru,“ uvedl Martin Mráz, ředitel elektrárne Mochovce.

  Harmonogram dokončení 4. bloku je zhruba jeden až dva roky za třetím blokem. Každý z nich má být schopen zajistit 13 % slovenské spotřeby elektřiny při provozu na plný výkon po dobu nejméně 60 let.

  Foto: World Nuclear News
  Zdroj: O Energetice

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze