Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

AkceEnergetika

Starostové si v Maďarsku školili v vyměňovali zkušenosti k energetice

Ve dnech 11. a 12. července se v Maďarsku konal seminář o energetické účinnosti obcí, který pořádalo sdružení obcí zemí V4 a jehož organizačním partnerem bylo Národní sdružení obcí Maďarska (TÖOSZ). Českou výpravu tvořil Jaroslav Paznocht – starosta obce Středokluky; Karel Knesl – starosta obce Heršpice; David Antl – referent správy budov úřadu městského obvodu Slezská Ostrava; Jan Lehejček – referent zahraničních vztahů SMO ČR.

11. července večer se všichni účastníci sešli na slavnostní večeři a došlo na představování členů jednotlivých výprav, sdílení jejich očekávání od konference, ale i představ ohledně celého projektu, který v ještě v tomto roce zavítá do Polska. V prvním kvartálu roku 2023 bude program hostit SMO ČR a v témže roce se série vzdělávacích workshopů o přeshraniční spolupráci pro partnerství a rozvoj, jenž je součástí projektu EU, zakončí na Slovensku.

Konference, která konala ve města Pápa se zúčastnili maďarští, polští, slovenští a čeští starostové a odborníci municipalit, celkově přibližně 60 představitelů místních samospráv. Setkání začalo na radnici, kde účastníky přivítal Dr. Tamás Áldozó, starosta města Pápa a spolupředseda Národního sdružení obcí. Hovořil o nutnosti hledání osvědčených postupů, jak docílit energetické účinnosti pro místní samosprávy nejen z důvodů zdražování energií. Generální tajemník TÖOSZ Ferenc Gyergyák dodal, že k dosažení energetické účinnosti jsou zapotřebí nástroje, peníze, kreativita a inovace, ale v zásadě je to také otázka přístupu, protože dobrou organizací lze dosáhnout mnoha výsledků, proto byl rád, že se starostové navzájem mohli setkat a vyměnit zkušenosti.

hovoří: PhDr. Michal Kaliňák, PhD., Ředitel kanceláře Združenie miest a obcí Slovenska
uprostřed sedící: Dr. Tamás Áldozó, starosta města Pápa a spolupředseda Národního sdružení obcí (TÖOSZ)

Na semináři se účastníci mohli seznámit s iniciativami a osvědčenými postupy v oblastech, jako je geotermální energie, kterou představovala výprava ze Slovenska, dále pak oběhové hospodářství, zelený odpad jako zdroj, a on-line řízení energie, a také s možnostmi výběrových řízení.

Účastníci programu v Pápe.

Starosta Áldozó ve své prezentaci uvedl, že „…dospěli do bodu, kdy se musí i přes veškeré dosavadní úsilí na problematiku energetické účinnosti zaměřit ještě více, a to jak kvůli cílům stanoveným Evropskou unií, tak kvůli válce,“ řekl. Starosta uvedl příklad lázní Várkert, které mají nyní účet za elektřinu ve výši 40 milionů forintů ročně, ale příští rok budou muset za elektřinu zaplatit 200 milionů. Pokud jde o městské instituce, uvedl, že v rámci programu udržitelného rozvoje města se plánují energetické projekty a že se usiluje o racionalizaci provozu stávajících systémů.

Po prezentaci starosty si účastníci semináře prohlédli energetické systémy zařízení Sport Centrum v Pápe a poté navštívili letiště základny Pápa.

Odpoledne workshop pokračoval dalšími prezentacemi a výměnou zkušeností.

Pro podrobnější informace o obsahu jednotlivých přednášek i s odkazy si můžete projít zápis, který připravili naši slovenští kolegové (ke stažení).

 Ing. Jaroslav Paznocht, starosta obce Středokluky – předseda Dopravní komise SMO ČR (zprava), Bc. Jan Lehejček, referent zahraničních vztahů SMO ČR (zleva)

Foto a zdroj: SMO ČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1391
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze