Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Energetika

Svaz měst a obcí: Jak pomoci občanům při výpadku energií

Svaz měst a obcí ČR (SMO ČR) ve spolupráci s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) apeluje na starosty a starostky, aby všemi možnými kanály oslovili své občany a distribuovali mezi ně přiložený leták s informacemi, jak postupovat při výpadku dodavatele energií.

Cílem této kampaně je nalezení a aktivace tzv. bezkontaktních zákazníků po dodavatelích energie, kteří ukončili činnost, zejména Bohemia Energy.

Poté, co někteří dodavatelé ukončili činnost, přešli jejich zákazníci do režimu dodavatele poslední instance (DPI) a dodávky energie jim pokračují. Dodavatelé poslední instance (DPI) všem zákazníkům poslali oznámení, dopisy, rozpisy záloh, avšak podle posledního jednání mezi ERÚ a DPI je stále ještě přibližně čtvrtina (z cca 900 tisíc) zákazníků bez kontaktu, tj. nijak nereagují, nevyvinuli žádný kontakt např. ke změně dodavatele ani neuhradili zálohu, ani jinak DPI nekontaktovali. Částečně to může být v důsledku nekvalitních kontaktních údajů předaných od původního dodavatele (zejm. skupiny Bohemia Energy). Z velké části tak půjde o zákazníky, kteří o tom, že jsou v režimu DPI vůbec nevědí, neboť jim oznámení od DPI nepřišlo, a nepochybně bude velká část seniorů, osamělých lidí, kteří možná i oznámení od DPI dostali, ale nejsou sami schopni se v situaci zorientovat nebo ji samostatně bez pomoci řešit.

Na tyto tzv. bezkontaktní zákazníky je nyní zaměřena naše společná kampaň. Cílem je vyhledat a zaktivovat maximální počet z této skupiny zákazníků, protože režim DPI je pouze na 6 měsíců, a v tomto horizontu je nutné situaci řešit a přejít na standardní smlouvu.

ERÚ připravil k tomu účelu pro města a obce jednoduchý leták zamířený právě na nejzranitelnější skupinu zákazníků, kteří jsou potencionálně právě ti, kteří potřebují pomoc. Jde o to, aby upoutal pozornost a aktivoval potencionální klienty po Bohemia Energy k tomu, aby se začali o svoji situaci zajímat, zjistili, zda se jich týká a případně vyhledali pomoc.

K tomu potřebujeme od představitelů měst a obcí pomoc s distribucí připojeného letáku v maximální možné míře (obecní úřady, vývěsky, pošty atd.) podle místních zvyklostí a jejich nejlepší znalosti místních možností, jakož i maximální rozšíření informace o tomto problému i dalšími dostupnými prostředky (např. místní rozhlas, noviny atd.).

Dále v příloze najdete stručný manuál pro pracovníky měst a obcí, jak v první fázi poradit takovým občanům, kteří se na ně obrátí. Detailní informace pak naleznete na webových stránkách www.eru.cz.

Přílohy

Zdroj: Svaz měst a obcí ČR

Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
514
IT
381
Dotace a Finance
1388
Odpady
251

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze