Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Energetika

Tekutý plyn od Spolgasu znamená úsporu a bezpečnost

LNG – tlaková stanice zemního plynu pomůže tam, kde chybí rozvod plynárenské soustavy

Obce a města hledají cesty k energetickým úsporám a řešením, která jsou ekologická i cenově výhodná. Náhradu zásobování zemním plynem (LNG) v místech, kde nejsou rozvody plynovodu a distribuční soustavy zemního plynu, nabízí společnost Spolgas. Její ředitel Igor Brik vysvětluje výhody tohoto řešení.

Jaké jsou ve stručnosti výhody vytápění LNG (zkapalněným zemním plynem)?

Hlavní výhodou technologie satelitu LNG zemního plynu je to, že lze dodávat zemní plyn odběrateli v místě, kde chybí rozvody plynárenské soustavy.

LNG – tlaková stanice zemního plynu zásobí odběratele na míru podle požadovaného objemu bez nutnosti rezervace kapacity.

Vybudováním LNG – tlakové stanice zemního plynu dle požadované skladovací kapacity vznikne lokální bezpečná hmotná rezerva zemního plynu pro odběratele na dlouhou dobu, při čemž zákazník vždy zaplatí jen za odebraný zemní plyn proteklý fakturačními hodinami.

Provozovatel tlakové stanice zemního plynu a lokální distribuční sítě zajištuje automatické bezúplatné doplnění zásobníku zemním plynem LNG.

Kde všude se mohou tlakové stanice LNG uplatnit – do jaké velikosti obce?

LNG – tlaková stanice zemního plynu může nahradit distribuční soustavu zemního plynu a vytvořit tak bezpečnou hmotnou lokální skladovací rezervu zemního plynu.

LNG Tlaková stanice zemního plynu je schopna bezpečně dodávat do lokální distribuční sítě 1 000 m3 zemního plynu v hodině, i více.

Kolik místa takový zásobník zabere a je pro obyvatele bezpečný?

LNG je kapalina zemního plynu podchlazeného na nízkou teplotu – 160°C. To je pro okolí bezpečné, protože vzhledem k teplotě nehoří a nedetonuje. Kapalina se nesměšuje s vzduchem, tedy opět nehoří a nemůže vybuchnout. LNG má nízké logistické a skladovací tlaky 0,8 Bar.

Jeden litr kapalného skladovaného LNG se rovna 600 litrům plynného zemního plynu. Součástí technologie LNG – tlakové stanice zemního plynu je nádrž na skladování a výdej LNG dle potřeby odběratelů, atmosférický výparník zemního plynu, odorizace a regulace tlaku distribuovaného zemního plynu a měření vydaného zemního plynu.

Jakým způsobem se plyn dostane do kotlů či sporáků domácností?

Zemní plyn se dopravuje nově vybudovanou lokální distribuční sítí. Nové lokální distribuční sítě plynovodu spravuje společnost Spolgas.

Hledáte další nové technologie výroby?

Ano, v současné době naše firma staví stanici na výrobu zemního plynu LNG, jedná se o spravování zemního plynu v objemu 200 000 m3/den v rámci hmotných rezerv LNG v České republice.

Veškeré hmotné rezervy LNG firma Spolgas logisticky vyváženě naskladňuje ve vlastních skladovacích LNG zásobnicích na vlastních tlakových stanicích LNG.

Jak může postupovat vedení objektu či obce, když chce přejít na LNG?

Zájemce se na nás obrátí se žádostí o bezúplatné dodaní LNG technologii tlakové stanice zemního plynu. Buď vlastní nebo má zájem vybudovat lokální distribuční síť zemního plynu, na kterou napojíme dodanou tlakovou stanici. Nebo vlastní kotelnu na tuhá paliva a má zájem přejít na provoz na zemní plyn.

Můžete garantovat cenovou výhodu i v delším časovém horizontu? Je cena LNG stabilnější než cena elektřiny nebo zemního plynu?

Firma Spolgas vlastní veškerá potřebná osvědčení, oprávnění a licence na danou činnost a spolupráce. Cena zemního plynu LNG je stejná nebo srovnatelná s cenami plynárenských distribučních sítí.

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze