Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Energetika

Zahájení projektu ePlanet zaměřeného na podporu energetické přeměny v obcích a městech

Energetická agentura Zlínského kraje zahájila v září 2021 realizaci nového tříletého mezinárodního projektu s názvem ePLANET realizovaného v rámci programu Horizon2020. Evropský projekt ePLANET bude využívat nejinovativnější nástroje v oblasti umělé inteligence a velkých dat k využití dostupných energetických údajů s cílem intenzivně podpořit plány energetické transformace na úrovni měst a obcí.

Projekt ePLANET je založen na stávající infrastruktuře vyvinuté v předchozích projektech mezi katalánskými partnery CIMNE (Mezinárodní centrum pro numerické metody v inženýrství v Barceloně), ICAEN (Katalánský energetický institut) a zemské rady provincie Girona, což umožní rozsáhlý sběr dat o úspěšných zkušenostech s opatřeními pro energetickou transformaci a srovnání implementace dat, opatření a plánů na evropské úrovni, které budou slučitelné s regionálními a národními plány. To zlepší rozhodovací proces (informovanější, transparentnější a rychlejší), což přispěje ke zlepšení monitorovacích a ověřovacích procesů a k rozšiřování obnovitelných zdrojů energie na celém území a také k účinnému plánování plánů dekarbonizace v sektorech jakými jsou mobilita, budovy a průmyslový sektor.

Projekt ePLANET je tříletým projektem a během těchto tří let bude zamýšlený koncept projektu ověřen ve třech pilotních regionech, a to v provincii Girona v Katalánsku (Španělsko), na ostrově Kréta (Řecko) a ve Zlínském kraji v České republice. Proces ověření bude realizován v první polovině projektu tak, aby bylo zajištěno správné nastavení nástrojů pro naplnění skutečných potřeb veřejných orgánů v oblasti energetické transformace. Ve druhé polovině realizace se projekt zaměří na rozšíření a aplikaci nástrojů a metodologie ePLANET na tři pilotní oblasti (Girona, Kréta, Zlínský kraj) a opakovatelnost výsledků v jiných regionech Evropy. Aby bylo zajištěno zapojení nových regionů a místních orgánů, bude projekt stavět na stávajících iniciativách (Pakt starostů and ManagEnergy), ve kterých mají různí partneři projektu silný vliv.

Zdroj: Město Zlín

Nejčtenější kategorie
Chytré město
429
Energetika
485
IT
347
Dotace a Finance
1328
Odpady
244

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze