Hasiči dokončili likvidaci nakaženého chovu kachen ve Vápně

Publikováno: 29. 3. 2021Cca 1.7 min četbyKategorie: Kraje, Pardubický kraj
SDÍLET

Hasiči na farmě společnosti Perena ve Vápně ukončili likvidaci chovu 2 800 kachen nakažených ptačí chřipkou. Usmrtit drůbež jim trvalo asi čtyři hodiny. Na místě bylo osm jednotek, které se v práci střídaly.
Drůbež museli hasiči vynosit do kontejnerů, usmrtit oxidem uhličitým a nechat odvézt do asanačního podniku. Celková váha utracené drůbeže činí zhruba 15 tun. „Prázdná hala se musí vyčistit a vydezinfikovat, potom je určitou dobu prázdná až do závěrečné ohniskové dezinfekce. Zhruba za měsíc může chovatel naskladnit další drůbež a chov obnovit,“ řekl ředitel Krajské veterinární správy v Pardubicích Josef Boháč.
Na likvidaci chovu se podíleli profesionální i dobrovolní hasiči. Po každém vystřídání museli podstoupit dekontaminaci, stejně tak bylo nutné očistit i použitou techniku, vozidla a kontejnery s utracenou drůbeží.
Nákaza ptačí chřipkou H5N8 byla zjištěna v pěti chovech společnosti Perena. Od pondělí do středy muselo 190 profesionálních a dobrovolných hasičů v Dobřenicích, Novém Bydžově – Zábědově a Chudonicích na Královéhradecku utratit asi 50 000 kachen.
Podle Boháče může společnost Perena požádat ministerstvo zemědělství o kompenzaci za nakažené chovy. Měla by pokrýt náklady na likvidaci a hodnotu chovů. Firma Perena z Chlumce nad Cidlinou je jednou z nejvýznamnějších kachních líhní v Evropě. V roce 2019 se tam vylíhlo 14 milionů kachňat.
Zdroj: ČTK

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější