Hasiči hasí nejen požáry

Publikováno: 28. 5. 2020Cca 2.1 min četbyKategorie: Místní rozvoj
SDÍLET

V období pandemie koronaviru tvořily zásahy proti požárům 10 až 15 procent veškeré výjezdové činnosti českých hasičů. Lidé v nouzovém stavu měli sice zákaz vstupu do přírody, přesto řada vlastníků vypalovala travnaté plochy a pálila klestí. Zvýšil se tak počet požárů, jejichž vzniku nahrávalo suché počasí, což hasiče vydatně zaměstnalo. Zatím nejhorší letošní situace byla 6. dubna, kdy hasiči vyjížděli k 6krát většímu množství požárů, než je dlouhodobý denní průměr. Nicméně se jedná o zásahy, které jsou pro toto roční období typické. „Jen během jednoho dubnového dne hasiči vyjížděli k třem stovkám požárů,“ uvedl plukovník Zdeněk Hanuška, ředitel odboru integrovaného záchranného systému. Generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR generálporučík Drahoslav Ryba potvrdil skvělou atmosféru, která u hasičů panuje nehledě na jejich nesmírně náročnou práci. Zhruba polovinu práce představují výjezdy k haváriím. Kromě běžné činnosti u zásahů musí plnit mimořádné úkoly, což vyplývá z § 3 zákona o hasičském záchranném sboru, a jde právě o pomoc v případech, jakou je koronavirová krize. Hasiči pracují ve třech směnách po 24 hodinách. Směny jsou ale dále rozčleněny pro případ, že by někdo onemocněl Covidem-19 a celá směna musela do karantény.

Hasiči také dovezli 1 300 našich občanů ze zahraničí, například Maďarska, Polska, Slovenska, Rakouska. Společně s policií je pak rozváželi po celé republice. Profesionální i dobrovolní hasiči jsou považováni starosty obcí za důležitou složku společnosti, což se nyní opět potvrdilo.

Hasičský záchranný sbor ČR měl v roce 2018 celkem 9 793 příslušníků a dalších 1 057 civilních zaměstnanců v pracovním poměru.

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější