Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  IT

  Česko by už brzy mohlo fungovat na 5G sítích, peníze na to jsou

  Česká republika je v oblasti digitalizace dlouhodobě pod průměrem Evropské unie. Budování digitální ekonomiky sice bylo jednou z hlavních priorit právě dosluhující vlády, ta nastupující má však stále na čem pracovat. Česku chybí například úplné pokrytí vysokorychlostním internetem – v současnosti je to jen 29 %, přičemž průměr EU je 44 %.

  S digitalizací má nyní Česku pomoci finanční injekce z evropského fondu obnovy. Konkrétně na vysokorychlostní sítě spolu s výstavbou 5G má jít 5,8 miliardy korun. Česko je bude čerpat skrze schválený Národní plán obnovy (NPO),

  Internet však není všechno, tuzemsko dlouhodobě pokulhává i v elektronizaci státní správy. Česko se zároveň potýká s nezanedbatelným schodkem ve státním rozpočtu v důsledku pandemie covidu-19, každá ušetřená koruna se proto počítá. Právě digitalizace spolu s poskytováním digitálních služeb občanům i firmám by mohla zabít dvě mouchy jednou ranou, ušetří totiž lidem čas a české státní kase 25 miliard korun ročně. S takovou částkou počítá NPO, úspora by však mohla být i vyšší.

  „Předpokládaná úspora je tvořena finančně ohodnocenou časovou úsporou na straně podnikajících i nepodnikajících fyzických osob a právnických osob, kterou jim přinese digitalizace služeb v mezích definovaných Zákonem o právu na digitální služby. Veškeré odhady jsou konzervativní a je vysoká pravděpodobnost, že dopady budou vyšší. V uváděné částce 25 miliard korun nejsou zahrnuty úspory na straně centrálních úřadů,“ vysvětluje původ úspor Jiří Korbel z tiskového odboru Ministerstva vnitra ČR.

   Časová úspora by mohla nastat například díky přechodu státní správy na cloud, čili internetové úložiště. České úřady navíc budou dostupnější.

  „Využitím moderních technologií umožníte dostupnost služeb státní správy kdykoliv, odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení,“ zdůrazňuje Milena Jabůrková, členka představenstva česko-slovenské pobočky IBM a členka představenstva Svazu průmyslu a dopravy ČR.

   Celý článek a další podrobnosti zde.

   Zdroj: Portál Euractiv

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  381
  IT
  255
  Dotace a Finance
  1131
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze