Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  IT

  Elektronická komunikace se státem i pro uprchlíky

  Ministerstvo vnitra vydalo informaci ohledně komunikace při využití existujících nástrojů eGovernmentu a do ukrajinštiny a ruštiny přeložilo stránky chciidentitu.cz a chcidatovku.cz.

  Mohou lidé, kteří uprchli před válkou na Ukrajině a získali u nás dočasnou ochranu, komunikovat s českými úřady online? Ano. Stačí si zřídit datovou schránku a založit identitu občana. Jak na to, jim poradí speciální weby v ukrajinštině i informační letáky.

  Ministerstvo vnitra (MV) dělá vše pro to, aby občané, kteří k nám uprchli před válkou na Ukrajině, trávili co nejméně času chozením po úřadech. MV proto využilo existujících nástrojů eGovernmentu a do ukrajinštiny a ruštiny přeložilo stránky chciidentitu.cz a chcidatovku.cz. Lidé se tak i v těchto jazycích dozvědí, jak si co nejjednodušeji zřídit elektronickou identitu i datovou schránku. Volba jazyka je možná v pravém horním rohu a stránky jsou kromě toho také v anglické verzi.

  Na krajských asistenčních centrech pomoci Ukrajině po celé republice i na úřadech práce jsou navíc od tohoto týdne letáky (viz příloha) v ukrajinštině s informacemi, kde a jak si datovku a elektronickou identitu zřídit a v čem to usnadní úřední komunikaci.

  „Lidé, kteří k nám utekli před válkou, mají určitě důležitější věci na práci než hodiny stát u přepážek na úřadě. Proto chceme těm, kteří mají zájem, nabídnout možnost komunikovat s úřady elektronicky,“ vysvětluje náměstek ministra vnitra Lukáš Kolářík. Využívání elektronické komunikace bude prospěšné i pro stát, protože bude znamenat méně papírování i menší tlak na obsluhu úředních přepážek.

  Podmínkou pro zřízení datové schránky či zřízení prostředků pro elektronickou identifikaci vydávaných státem je udělená dočasná ochrana plus pas nebo jiný doklad vydaný Ukrajinou obsahující fotografii a české telefonní číslo s předvolbou +420.

  S identitou občana je možné online využívat různé portály veřejné správy, např. Portál občana, portály úřadu práce, obce či kraje, Očkovací portál občana nebo například služby elektronického receptu. K jejímu získání stačí vyplnit registrační formulář a navštívit jakoukoli pobočku Czech POINT.

  Další informace ZDE

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  381
  Energetika
  400
  IT
  273
  Dotace a Finance
  1184
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze