Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

IT

Mapy kriminality pomáhají se zvyšováním bezpečnosti

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policií ČR představilo 9. června 2022, výstupy společného projektu Mapy budoucnosti II. Projekt posouvá Českou republiku mezi země s nejefektivnějším a nejotevřenějším zpracováním dat o kriminalitě.

Více než roční pilotní testování a evaluace map kriminality pro veřejnost a pro obce ukázalo, že jsou skvělým nástrojem pro předávání informací týkající se kriminality v území a pro další práci s nimi, jako přehled o stavu kriminality, její analýza, plánování policejních hlídek či preventivních aktivit na daném území.

Projekt přinesl přímo využitelné výsledky ve třech rovinách – v mapách kriminality pro veřejnost, v mapách kriminality pro obce a v prediktivních mapách kriminality. Cílem ve všech rovinách je dále snižovat již tak nízkou kriminalitu, zvyšovat její objasněnost, cíleně plánovat policejní hlídky a preventivní opatření do těch skutečně nejrizikovějších míst, snižovat administrativu a naopak zvýšit pobyt policistů v ulicích.

Mapy kriminality pro veřejnost znázorňují všem uživatelům internetu statisticky evidované trestné činy a přestupky na lokální úrovni. Umožňují zobrazovat výběr dle místa, času či druhu skutků včetně informace o typu deliktu a jeho třídě, datu oznámení a stavu objasnění ze strany Policie ČR.

Mapy kriminality pro obce jsou rozšířenou verzí map kriminality a přinášejí vyšší polohovou přesnost dat přímo obcím a obecním policiím. Dosud je v rámci testování využívají pilotní obce, ale již letos budou přístupny všem obcím v Česku. Obce si do těchto map mohou nahrát i svá data o přestupcích (a rovněž je zpřístupnit i veřejnosti), čímž se získá unikátní komplexní přehled o kriminalitě na daném území.

Výsledkem třetí roviny projektu jsou technické nástroje, přímo využitelné pro práci policie při předvídání kriminality a strojového vyhodnocování aktuálních rizik v oblasti vnitřní bezpečnosti v území. Tyto prediktivní mapy kriminality mají potenciál zautomatizovat a zjednodušit plánování policejních hlídek v území, včetně spolupráce Policie ČR a obecních policií, k efektivnímu rozdělení činností v území.

Projekt Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR „Mapy budoucnosti II – využití prostorových dat pro vytvoření a pilotní ověření nástrojů a postupů pro analýzu a predikci kriminality za účelem jejího předcházení a potírání“ je spolufinancován z Evropského sociálního fondu Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Fotokriminalita.policie.cz
Zdroj: MVČR

Nejčtenější kategorie
Chytré město
444
Energetika
507
IT
372
Dotace a Finance
1374
Odpady
249

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze