Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  IT

  Mapy kriminality pomáhají se zvyšováním bezpečnosti

  Ministerstvo vnitra ve spolupráci s Policií ČR představilo 9. června 2022, výstupy společného projektu Mapy budoucnosti II. Projekt posouvá Českou republiku mezi země s nejefektivnějším a nejotevřenějším zpracováním dat o kriminalitě.

  Více než roční pilotní testování a evaluace map kriminality pro veřejnost a pro obce ukázalo, že jsou skvělým nástrojem pro předávání informací týkající se kriminality v území a pro další práci s nimi, jako přehled o stavu kriminality, její analýza, plánování policejních hlídek či preventivních aktivit na daném území.

  Projekt přinesl přímo využitelné výsledky ve třech rovinách – v mapách kriminality pro veřejnost, v mapách kriminality pro obce a v prediktivních mapách kriminality. Cílem ve všech rovinách je dále snižovat již tak nízkou kriminalitu, zvyšovat její objasněnost, cíleně plánovat policejní hlídky a preventivní opatření do těch skutečně nejrizikovějších míst, snižovat administrativu a naopak zvýšit pobyt policistů v ulicích.

  Mapy kriminality pro veřejnost znázorňují všem uživatelům internetu statisticky evidované trestné činy a přestupky na lokální úrovni. Umožňují zobrazovat výběr dle místa, času či druhu skutků včetně informace o typu deliktu a jeho třídě, datu oznámení a stavu objasnění ze strany Policie ČR.

  Mapy kriminality pro obce jsou rozšířenou verzí map kriminality a přinášejí vyšší polohovou přesnost dat přímo obcím a obecním policiím. Dosud je v rámci testování využívají pilotní obce, ale již letos budou přístupny všem obcím v Česku. Obce si do těchto map mohou nahrát i svá data o přestupcích (a rovněž je zpřístupnit i veřejnosti), čímž se získá unikátní komplexní přehled o kriminalitě na daném území.

  Výsledkem třetí roviny projektu jsou technické nástroje, přímo využitelné pro práci policie při předvídání kriminality a strojového vyhodnocování aktuálních rizik v oblasti vnitřní bezpečnosti v území. Tyto prediktivní mapy kriminality mají potenciál zautomatizovat a zjednodušit plánování policejních hlídek v území, včetně spolupráce Policie ČR a obecních policií, k efektivnímu rozdělení činností v území.

  Projekt Ministerstva vnitra ČR a Policie ČR „Mapy budoucnosti II – využití prostorových dat pro vytvoření a pilotní ověření nástrojů a postupů pro analýzu a predikci kriminality za účelem jejího předcházení a potírání“ je spolufinancován z Evropského sociálního fondu Operačního programu Zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

  Fotokriminalita.policie.cz
  Zdroj: MVČR

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  271
  Dotace a Finance
  1181
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze