Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

IT

Už přes 170 úřadů zveřejňuje informace ve formě otevřených dat

Počet úřadů, které zveřejňují informace jako otevřená data, se za poslední měsíc více než ztrojnásobil. Přispěla k tomu skutečnost, že úřední desky mají být od února dostupné online v souladu s principy otevřených dat.  

Od února 2022 mají obce s rozšířenou působností, kraje a státní orgány zveřejňovat informace z úředních desek online jako otevřená data, tedy tzv. snadno opětovně použitelná data. Vyplývá to z novely zákona o svobodném přístupu k informacím z července loňského roku.

„Ukazuje se, že zveřejňovat otevřená data zvládají i relativně malé obce. Povinnost publikovat informace z úředních desek jako otevřená data může přinést revoluci v jejich používání, protože informace z úředních desek se tím stávají daleko dostupnější,“ říká Národní koordinátor otevřených dat Jakub Malina z Ministerstva vnitra ke skutečnosti, že jen za poslední měsíc narostl počet úřadů zveřejňujících otevřená data více než trojnásobně na 175. 

Úřední desky jako otevřená data využijí např. datoví žurnalisté, projekty typu Hlídač státu nebo tvůrci různých aplikací. Informace z úředních desek, např. o jednání zastupitelstva, uzavírkách v obci nebo prodejích pozemků, totiž půjdou jednoduše využít k vytvoření seznamů, databází či aplikací obsahujících užitečné a dosud složitě dostupné informace o tom, co se v místní samosprávě či na úřadech odehrává. Využití otevřených dat z úředních desek se věnuje i článek na Portálu otevřených dat, který provozuje Ministerstvo vnitra jako gestor otevřených dat v České republice.

Podpora úřadům

Nová povinnost přinesla pro obce nové nároky mimo jiné technického rázu, Ministerstvo vnitra proto obcím a úřadům poskytlo metodiku, uspořádalo na toto téma školení i konferenci a v pomoci obcím a úřadům bude dále pokračovat. Úřady také mají k dispozici jednoduchou aplikaci, ve které si mohou ověřit, zda nové povinnosti splňují.

Otevřená data jsou strojově čitelné a snadno dostupné informace bez omezení použití a volně k dispozici. Touto formou bývají často zveřejňovány např. různé databáze nebo třeba jízdní řády. Příklady kvalitních otevřených dat jsou také informace o epidemii covid-19, o adresách a území Českého úřadu zeměměřického a katastrálního nebo statistiky Českého statistického úřadu. Takto zveřejněné informace mimo jiné umožňují jednoduché nahlížení do fungování obcí a úřadů. Zdroj:

Zdroj: Ministerstvo vnitra

Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze