Jak to vidí starosta Daniela Javorčeková, Buštěhrad

Publikováno: 13. 12. 2021Cca 1.9 min četbyKategorie: Exkluzivně, Jak to vidí starostové, Kraje, Nepřehlédněte, Středočeský kraj
SDÍLET

Daniela Javorčeková, starostka města Buštěhrad (cca 3600 obyvatel, okres Kladno)

1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vaší obce/města?

Jedním z nejpalčivějších a mezi občany asi nejvíce diskutovaným tématem je špatný technický stav mnoha krajských komunikací.

2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?

Nedobrý stav některých komunikací v majetku kraje je letitým problémem. Nejvíce na nás dopadá stav krajských komunikací, které se nacházejí přímo v naší obci. Starostové již léta žádají o jejich opravy, obvyklou odpovědí je, že kraj na ně nemá finanční prostředky. Přitom za stav komunikací pak občané kritizují obec, protože někteří neregistrují, že ne všechny komunikace na území obce jsou jejím majetkem. V posledním roce se situace doufejme mění k lepšímu. Již několik let připravujeme projekty revitalizace Tyršovy a Kladenské ulice – projekty řeší zcela nově veřejný prostor – kde doplňujeme chybějící chodníky, navrhujeme nové osvětlené, zeleň i mobiliář. K těmto akcím bude potřeba spolupráce s krajem. Ten letos konečně reflektoval naše žádosti a začínáme připravovat koordinaci projektů a výše uvedených stavebních akcí (včetně podání žádostí o dotace ze SFDI) na našem katastru.

3. Co by se podle vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit a proč?

Chápu, že mnohé nedostatky jsou zapříčiněny nedostatkem financí – tak jako na mnohé opravy nemají finance obce, nemá na ně ani kraj. Zde by pomohla změna financování obcí a krajů či lepší nastavení dotačních programů tak, aby na ně obce lépe dosáhly a aby lépe vyhovovaly jejich potřebám.

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější