Jak to vidí starosta Miroslav Stoklasa, Zvole

Publikováno: 29. 11. 2021Cca 2.4 min četbyKategorie: Exkluzivně, Jak to vidí starostové, Kraje, Středočeský kraj
SDÍLET

Miroslav Stoklasa, starosta obce Zvole (cca 1900 obyvatel, okres Praha-západ)

1. Která témata řešená na úrovni kraje se nejvíce dotýkají vaší obce/města?

Dlouhodobě se nedařilo řešit „spravedlivé“ financování veřejné dopravy. Snad šest let starostové slyšeli o připravovaném definování dopravní obslužnosti, ale do konce volebního období paní hejtmanky Pokorné-Jermanové se nestalo nic. Po necelém roce vládnutí nové koalice přišel odbor dopravy s radním pro dopravu panem Boreckým s návrhem, jak autobusy a vlaky společně financovat. Lehké to nebude. Některých oblastí kraje se to nepříjemně dotkne, ale mohlo by to vést k efektivnějšímu a levnějšímu modelu přepravy cestujících s využitím páteřních linek a na ně navazujících místních linek s nízkokapacitními autobusy. Dále nás samozřejmě zajímají peníze, které lze od kraje získat dotace. Velmi oceňuji dotační titul Středočeského fondu obnovy venkova pro obce do 2000 obyvatel. Jednoduchá a zároveň všem spravedlivě dostupná dotace, ale překvapilo mne, že ho v minulém krajském volebním období nevyužili všichni, kteří mohli. Jestli se
dobře pamatuji, tento titul zavedl v roce 2016 současný pan radní Michalík.

2. Jak jste s řešením těchto témat spokojeni?

Komunikaci paní hejtmanky Peckové v období covidu se samosprávou a sestavování přehledných letáků po každé nastalé legislativní změně mohli ocenit všichni, kdo tyto informace potřebovali a potřebují. Všechny nás tato doba odtrhla od řešení běžných starostí a radostí. Učili jsme se, jak chránit své okolí před neviditelným nepřítelem a zároveň zaváděli ne vždy pochopitelná rozhodnutí a nařízení.

3. Co by se podle vás mohlo či mělo na úrovni kraje zlepšit a proč?

A co budeme po kraji chtít? Asi pomoc s nechvalně známým Zoo koutkem ve Zvoli. I přes zákazy a nařízení k odstranění dál existuje a ne každému se chce bydlet v bezprostřední blízkosti lva, jehož zabezpečení není úplně v pořádku.

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější