Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Jak to vidí starostové

Anketa o pomoci samospráv Ukrajině 3. díl

Měsíčník PRO města a obce v anketě mezi starosty zjišťoval, jak samosprávy ve spolupráci s kraji a státem pomáhají Ukrajině a svým partnerským městům.

Pavel Pacal,
starosta města Třebíč
(cca 35 000 obyvatel)

Naše město Třebíč má partnerské město Rachov (ukrajinsky Rachiv) na Zakarpatí. Jsme s nimi v každodenním kontaktu. Rachov leží v klidové oblasti Ukrajiny, proto přímo ve městě zřídili utečenecký tábor pro lidi utíkající z napadených oblastí i pro raněné vojáky. Od 3. do 5. března jsme v Třebíči ve spolupráci s třebíčskou střední školou, Akademií práva, pedagogiky a podnikání, uspořádali materiální humanitární sbírku na základě seznamu potřebných věcí, který jsme měli přímo z Rachova. V pondělí 7. března tam odjel kamion s 34 paletami humanitární pomoci (4 palety pro vojáky – obuv, ponožky, karimatky, spacáky, deky, 5 palet trvanlivých potravin, 2 palety balené vody, 1 paleta obvazového materiálu, 7 palet textilu – deky, přikrývky, povlečení, ručníky, 8 palet dětského, dámského a pánského oblečení, 6 palet hygienických potřeb a 1 paleta kuchyňského jednorázového nádobí). Oslovili jsme také větší firmy z Třebíče a okolí, abychom měli představu o tom, kolik pracovníků z Ukrajiny zaměstnávají a získali alespoň orientační představu, kolik rodin by mohlo mířit přímo sem, na Třebíčsko. Evidujeme také nabídky ubytování od majitelů bytů a nemovitostí a zároveň se na nás obrací Ukrajinci, kteří zde již třeba delší dobu pracují a potřebují ubytovat rodiny, známé a přátele prchající před válkou. Doteď jsme takto k polovině března zprostředkovali ubytování více než 60 lidem. Podáváme také informace, kde se mají utečenci registrovat, kde si vyřídí vízum, pojištění, ale i pracovní povolení.

Partnerské město Rachiv na Zakarpatí
Štítky
Nejčtenější kategorie
Chytré město
454
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze