Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Komunikace s občany

  Český Krumlov uvítal Národní sněm regionů soudržnosti

  Starosta Dalibor Carda se svěřil s problémy města v covid době

  V loňském roce do Českého Krumlova s 13 tisíci obyvatel zavítaly téměř tři miliony turistů. V ulicích byli vidět návštěvníci z Číny, Tchaj-wanu, Koreje a mnoha dalších zemí. Hlava na hlavě. „Museli jsme řešit objednávkový systém parkování pro autobusy, zátěž pro infrastrukturu. Letos se naopak učíme, jak řešit situaci bez zahraničních turistů a financování města,“ říká starosta Dalibor Carda, který v českokrumlovském zámku společně s organizátorkou Jiřinou Nehybovou, ředitelkou společnosti Regiopartner uvítal účastníky srpnového Národního sněmu regionů soudržnosti ČR.

  Dopady pandemie na hospodaření města odhaduje na 50 až 60 milionů korun, což je ve 400 milionovém rozpočtu města citelná ztráta. Dalibor Carda je ale praktik, počáteční vylidněnost města využil k rekonstrukci autobusového nádraží. Přijal i nabídky agentur, které nad městem prostřednictvím dronů fotili či natáčeli pusté město. Naštěstí se situace v létě změnila, vodácké kempy byly plné, ulice a restaurace zaplnili Češi, občas je slyšet němčina či jiný jazyk.

  S heslem „Zvládneme to“ se radnice snažila vycházet vstříc místním podnikatelům a návštěvníkům. Odpustila do konce roku poplatky za předzahrádky a hotelům a penzionům poskytla odvoz odpadu měsíc zdarma. Povolil se vjezd aut do dříve zakázaného centra. Dokonce se podařilo prosadit u ministerstev prodloužení uzavírací doby a slavností.

  Radnice po celou dobu komunikovala s občany. Například vznikla diskuse o tom, zda je v Českém Krumlově příjemné žít. „Někteří místní poukazují na negativa, například přetíženou dopravní infrastrukturu, kdy se kruhové objezdy skutečně ukázaly jako nevhodné a brzdící provoz. Naopak lidé zdaleka vidí hlavně pozitiva,“ svěřuje se starosta. Občanům se ale radnice snaží vycházet vstříc, řeší nedostatek bytů. Proto zapůjčila sedm bytů, zájemců bylo 1400. Již dříve starosta poukazoval na problém s ubytováním pro pracovníky, kteří jsou potřeba v turistických službách, ale i pro zaměstnance továren. Radnice proto usilovala o prostory pro bytovou výstavbu v okrajových částech města. „Město je čisté, uklizené,“ dělí se starosta o zkušenost, kdy se na svoz odpadů najala romská firma zaměstnávající i dřívější bezdomovce.

   

  Milan Mostýn

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze