Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Komunikace s občanyMěsto pro byznys

Informační leták má pomoci Ukrajincům najít pracovní uplatnění

Karlovarský kraj se společností Člověk v tísni a Inovačním centrem INION vytvořily informační leták, který pomůže lidem z Ukrajiny najít kvalifikovanou práci a „nenaletět“ pochybným pracovním nabídkám.

V letáku jsou odkazy na internetové stránky Workania.eu/ www.workania.eu, které vytvořil portál Jobs.cz. Na stránkách se zveřejňují inzeráty práce a web je výchozím místem, kde mohou lidé z Ukrajiny začít kvalifikované pracovní uplatnění hledat. Na jedné adrese se tu pro ně zobrazí nabídky zaměstnání přímo od firem v České republice. V současnosti je jich tam téměř 8 tisíc a jsou to pozice s různou mírou požadované kvalifikace. Další užitečnou webovou stránkou je tržiště pracovních příležitostí pro zaměstnance z Ukrajiny, které spustil CzechInvest na webu Jobs4ua.cz/ Czechinvest – Jobs 4 UA. Prostřednictvím tohoto portálu mohou zaměstnavatelé nabízet zaměstnání pro uprchlíky z Ukrajiny. Lidé prchající před válkou tak díky němu mohou v tuzemsku najít nabídky práce od státem prověřených zaměstnavatelů z celé České republiky. Leták nabízí také webové stránky určené pro řešení základních životních situaci, informační portál Karlovarského kraje a portál Naši Ukrajinci, zřízený Ministerstvem vnitra ČR.

„Jde o pilotní projekt, který by měl pomoci ukrajinským uprchlíkům s jejich integrací a naším úkolem je nyní dostat tento leták k co nejvíce lidem. Jsme připraveni vytištěné letáky distribuovat po kraji a v elektronické verzi ho zašleme i všem zástupcům obcí a měst Karlovarského kraje. Bude také zveřejněn na našem webu. Mám radost ze spolupráce s Člověkem v tísni a s Inovačním centrem INION, které pomáhá rozjíždět na území našeho kraje i první ukrajinskou firmu, a to konkrétně kavárnu s bistrem v Horním Slavkově,” uvedla Markéta Monsportová, uvolněná krajská zastupitelka a předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny.

Inovační centrum INION se snaží probudit v regionu podnikavost, podporuje vznik nových firem, propojuje nápady a projekty s místními firmami a vytváří příležitosti pro investory s cílem, aby lidé neodcházeli z kraje a naopak měli důvod se vracet. „To byly důvody, proč jsme se rozhodli mimo jiné pomoci rozběhnout podnikatelský projekt kavárny v Horním Slavkově. Vidíme v této situaci také příležitost, jak nabídnout možnosti uplatnění pro ty imigranty, kteří se nebudou mít kam vrátit, nebo se rozhodnou zůstat, protože tady uvidí svojí budoucnost,“ dodala Věra Netušilová, zakladatelka Inovačního centra INION. „Cílem je propojit jednotlivce přímo se zaměstnavateli prostřednictvím bezpečných portálů. Poptávka na obou stranách je, nicméně zejména kvalifikovaní lidé s vyššími zkušenostmi doposud byli odkázáni na klasické kanály, kde zákonitě nemohli najít práci odpovídající jejich zkušenostem,” doplnil jeden z důvodů této aktivity Dominik Jandl, člen správní rady Inovačního centra INION.

Organizace Člověk v tísni také chystá vznik Integračního centra pro uprchlíky v Karlových Varech či bezplatné kurzy českého jazyka pro dospělé. „Další bezplatnou službou, která se připravuje, jsou adaptační skupiny pro děti předškolního věku, jež bude realizovat Mateřské centrum Karlovy Vary,” uzavřel Jan Němeček z Člověka v tísni.

Zdroj: Karlovarský kraj
FOTO: ČRo KV

letak-A5-UK-tisk
Nejčtenější kategorie
Chytré město
455
Energetika
530
IT
397
Dotace a Finance
1403
Odpady
257

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze