Krizový štáb Středočeského kraje průběžně zadává odpovědným orgánům kontrolu ubytovacích zařízení, která poskytují přístřeší uprchlíkům z Ukrajiny. Dosud hasiči, policie, hygiena nebo sociální odbor krajského úřadu prověřili jednotky zařízení. Aktuální situaci dnes členové štábu projednali na svém pravidelném zasedání.
Středočeský kraj dělá maximum pro to, aby bylo uprchlíky zajištěno odpovídající ubytování. „Doposud kontroly dopadly uspokojivě. Většinou jsme postupovali na základě žádostí obcí nebo samotných ubytovaných, abychom prověřili podmínky v daných zařízeních. Není možné, aby nebyly dodržovány základní standardy, byť například v dobré víře a snaze pomoci více lidem. V této chvíli neevidujeme problémy u kohokoliv z ubytovatelů, kteří mají uzavřené smlouvy se Středočeským krajem nebo jsou v procesu uzavírání smluv, kdy jde v tuto chvíli o více než 470 smluvních vztahů. Drobné nesrovnalosti byly okamžitě napraveny,“ uvedla po jednání štábu hejtmanka Petra Pecková (STAN).
Od pondělí 9. května ukončilo vzhledem k snižujícímu se počtu přicházejících uprchlíků svou činnost Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Mladé Boleslavi. „Chtěla bych ještě jednou poděkovat za hladké uzavření Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině v Mladé Boleslavi. Nenastaly žádné komplikace a ostatní asistenční centra úspěšně dál zvládají registraci a ubytovávání přicházejících uprchlíků. Nadále chci věřit, že nebude třeba jejich činnost posilovat, ale jsme na to vždy připraveni,“ dodala hejtmanka Pecková.
Středočeská asistenční centra v Kutné Hoře a Příbrami odbavila za úterý 96 osob a pro 21 zajišťovala ubytování. Celkem od počátku fungování odbavila regionální KACPU ve Středočeském kraji (tedy včetně již zrušeného centra v Mladé Boleslavi) 26 724 osob. Ve Středočeském kraji má registrovaný pobyt celkem 49 534 ukrajinských držitelů víz dočasné ochrany z celkem více 333 tisíc udělených víz v celé České republice.
Postupně se daří také zaměstnávat uprchlíky z Ukrajiny. Podle informací středočeského úřadu práce má aktuálně v kraji zaměstnání již na 8,5 tisíce občanů Ukrajiny. Nejvíce v oborech zemědělství, zahradnictví, službách, potravinářském průmyslu. „Nastává období sezónních prací, takže je šance, že se zaměstnanost Ukrajinců ještě zvýší. Pokud zaměstnavatelé potřebují sehnat nové pracovníky, je možné a vhodné kontaktovat nejbližší úřad práce, který jim může pomoci s náborem,“ uzavřela hejtmanka Pecková.
Nadále platí, že mohou zaměstnavatelé zcela zdarma využít aplikaci nasharobota.cz, kterou vytvořil Středočeský kraj ve spolupráci s úřadem práce, Krajskou hospodářskou komorou Středních Čechy a soukromými společnostmi Grason a Nelisa. Nabídky jsou převáděny do ukrajinštiny a umožňují propojit nabídku zaměstnání a ubytování či pomoci s jeho hledáním.
Foto: Liberecka drbna
Zdroj: Středočeský kraj