Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Komunikace s občany

V nejmenší obci Česka se moc neprojdou

Podle posledního vládního nařízení se mají od pondělí lidé při pobytu venku pohybovat pouze na území své obce. V nejmenší obci Česka co do rozlohy, jihomoravské Závisti, to znamená možnost pohybu na 44 hektarech.

Vesnice je ze tří čtvrtin obklopena lesy, ovšem ty patří do katastrů jiných obcí. Místním, toužícím se projít, tak při dodržení nařízení nezbývá než chodit po ulici tam a zase zpátky.
Taková procházka od cedule k ceduli zabere normální chůzí podle měření reportéra Práva přibližně šest minut. Čerstvého vzduchu se lidé přitom ale moc nenadýchají, obec totiž těsně přiléhá k jedné z nejvíce frekventovaných silnic na Moravě, tahu 1/43 z Brna na Svitavy.

Les za domem je v jiném okrese

V obci není obchod, hospoda je zavřená a v sobotu dopoledne je obec takřka liduprázdná. Nakonec se však přeci jen Právu podařilo na pár místních narazit. Všichni se shodli na tom, že je potřeba virus zkrotit, někteří z nich ale vyjádřili pochyby, zda to půjde zrovna tak, že si nebudou moci zajít ani na procházku do lesa začínajícího nedaleko za posledními domy.

„Co jiného nám zbývá? Budeme to dodržovat. Nějak se s tím virem musíme vypořádat. V tomhle počasí se nám stejně ven chodit moc nechce a kdyžtak je tu dost práce na domě a na zahradě,“ řekl Právu starší pár u jednoho z domů.

„Budeme moci chodit tak od cedule k ceduli, dál už jsou to jiné katastry. Do lesa tady za vesnicí si ale asi zajdeme. Nevěřím tomu, že to omezení bude jen na tři týdny,“ krčila rameny žena, která byla na procházce s vnukem. „Normálně jezdíme na nákup do Kuřimi, to je ale jiný okres, takže budeme asi muset do Blanska, i když je to dál,“ zamyslela se.
Právě z nedaleké Kuřimi přijel na návštěvu osmdesátileté ženy její syn. „Vozím jí nákupy, takže i když to znamená cestu mezi dvěma okresy, budu za ní jezdit dál,“ měl jasno muž.

Omezení se nelíbí všem

„Zkusíme to vydržet a snad to pomůže. Vidím to jako zoufalý pokus. Jenže k čemu to bude, když to budeme dodržovat u nás. Viděl jste to, lidi jezdili do ciziny na hory, teď zas museli do Afriky a přitáhli to znovu. Omezení pohybu mě až tak netrápí, zato je mi líto dětí a školy. Vnuk nastoupil na vysokou a od září tam byl asi 14 dní, jinak se učí z domu. Vnučka má šest let a má jít do první třídy na podzim,“ posteskl si další z obyvatel.

Ne všichni ale byli k omezení pohybu tak smířliví. „Nemyslím si, že zrovna při výletu mezi vesnicemi by se virus šířil. Místo toho se podívejte, jak to vypadá ve velkých obchodech,“ řekl muž. Další mladý muž venčící psa měl také jasno: „Do lesa na procházku si zajdu.“

Starosta Michal Růžička přesto na své sousedy i ostatní lidi apeloval, aby nařízení dodržovali. „Jinak se z toho asi nedostaneme. Takže to vydržme, ať tu zas nemáme další chaotická opatření měnící se co týden,“ vyzval starosta.

Posledních pár domů na konci vesnice patří ke čtyři kilometry vzdálené Černé Hoře. Do území městysu patří i velká plocha lesů těsně přiléhajících k Závisti. Lidé z těchto pár domů tak mají legálně násobně větší prostor k vycházkám do přírody než jejich sousedé.

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1390
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze