Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Kultura

  Zámek Kinských vydal historický skvost

  Cenný fragment své historie odhalil v uplynulých dnech zámek Kinských ve Valašském Meziříčí. Odborní pracovníci Muzea regionu Valašsko, pod jehož správu památka spadá, objevili v rámci probíhající rekonstrukce část dřevěného vodovodu, který zbudoval před 115 lety poslední majitel z rodu Kinských – velký inovátor, populární starosta městečka Krásno i nespoutaný bonvián Rudolf Kinský.
  Právě vodovodu se týká zajímavý objev, který odhalila probíhající rekonstrukce zámku. Na sklonku loňského roku pracovníci muzea narazili na část původní dokumentace od Antonína Kunze z Hranic, jehož firma Rudolfovi vodovod od roku 1906 stavěla „na klíč“. „Po jejím prostudování jsme potrubí objevili a se souhlasem současného majitele pozemku, Města Valašské Meziříčí, náš archeolog Samuel Španihel jeho malý kousek odborně vyzvedl ze země. Tento fragment po očištění a konzervaci rozšíří nepočetnou řadu sbírkových předmětů, které připomínají nespoutanou osobnost hrabětě Rudolfa Kinského,“ sdělila historička Muzea regionu Valašsko Ivana Spitzer Ostřanská. Jak doplnila, odpadní vodu ze zámku odváděl kanál, který se po ztrátě své původní funkce stal základem oblíbených historek o tajných chodbách vedoucích ze zámecké budovy. Na šachtu vyskládanou cihlami z hrachovecké cihlárny nejspíše narazila před pár dny firma provádějící údržbu zeleně v parku, když se pod jedním ze strojů propadla zem u Jurkovičova altánu.
  Rodina Kinských si ale komfort modernizovaného zámku příliš dlouho neužila. Kvůli dluhům z Rudolfova bouřlivého života skončil objekt roku 1913 v dražbě a Kinští po 98 letech odešli z Valašského Meziříčí.
  Další podrobnosti zde
  Zdroj: Zlínský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  376
  Energetika
  379
  IT
  253
  Dotace a Finance
  1126
  Odpady
  204

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze