Lékový ústav varuje, aby lidé nenakupovali ivermektin přes internet

Publikováno: 28. 3. 2021Cca 1.7 min četbyKategorie: Obory, Zdravotnictví
SDÍLET

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varuje, aby se lidé nesnažili nakupovat lék ivermektin přes internet. Léčivo, které ministerstvo zdravotnictví povolilo k experimentální léčbě covidu-19, je na lékařský předpis a zákon jeho prodej přes internet neumožňuje. Ústav nyní prošetřuje také dva případy, kdy se lidé snažili lék prodat prostřednictvím internetové inzerce. Za nelegální nabízení léčivých přípravků hrozí pokuty až 20 milionů korun. ČTK to napsala mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. SÚKL varuje i před nákupem z e-shopů provozovaných ve třetích zemích. Zásilkový dovoz léků do ČR není povolen, zásilku zadrží celníci.
Ivermektin nebyl podle SÚKL dosud nikde na světě registrován jako léčivý přípravek proti covidu-19. Používá se ale jako lék proti parazitům. Je vázán na lékařský předpis, takže zákon jeho prodej přes internet nedovoluje. Lékový ústav nyní prověřuje dva případy nelegálního prodeje u osob, které lék nabízely formou internetové inzerce. Podle Brunclíkové je možné za nelegální nabízení a prodej léčivých přípravků uložit podle zákona o léčivech sankci až 20 milionů korun.
Nákup ivermektinu nabízejí na internetu i e-shopy provozované ve třetích zemích. „Pokud si ale občan objedná takovou zásilku, je zadržena celní správou, protože zásilkový dovoz léčivých přípravků do ČR není povolen. Taková zásilka není propuštěna do volného oběhu EU,“ dodala mluvčí.
Zdroj: ČTK

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější