Letošní návštěvnost v NP Šumava nebyla tak masivní jako loni v létě

Publikováno: 10. 12. 2021Cca 2.4 min četbyKategorie: Jihočeský kraj, Kraje
SDÍLET

Letošní letní návštěvnická sezóna na území Národního parku Šumava nebyla tak extrémní, jako tomu bylo loni. Sledovaná místa a návštěvnická zařízení Správy NP Šumava navštívilo méně lidí, než tomu bylo v roce 2020. Rekordní byl ale počet zájemců o výšlapy do zajímavých míst s průvodcem divočinou a na Teplé Vltavě zaznamenali nejvíce vodáků.

„Turistická sezóna začala velmi opatrně v červnu, kdy se začala rozvolňovat opatření po jarním, tvrdém lockdownu. Očekávali jsme opět masivní návštěvnost, což se úplně nepotvrdilo, tedy když shrneme návštěvnost za měsíce červen až září,“ vysvětluje mluvčí Správy NP Šumava Jan Dvořák. „Například Návštěvnickým centrem Srní letos od června do konce srpna prošlo 61 tisíc lidí. Loni za stejné období jich bylo na 68 tisíc. Pokles návštěvnosti jsme zaznamenali ale také v terénu, na většině sledovaných lokalit. Například Tříjezerní slať loni od června do srpna navštívilo 65 tisíc turistů, letos jich naši strážci zaznamenalo jen o kolo 35 tisíc. A třeba návštěvnost Plešného jezera je nižší o zhruba 10 procent.“

Důvody nižší návštěvnosti lze jen odhadovat. Určitě ji ovlivňuje počasí. Letos bylo více deštivých dní, než v posledních letech a v nich to ven nikoho moc neláká. Dalším důvodem mohla být chuť cestovat do zahraničí, což bylo, oproti loňsku, letos v létě jednodušší.

Obrovský zájem ale zaznamenala Správa NP Šumava u programu Průvodci divočinou. Do zajímavých a také běžně nepřístupných míst národního parku se s průvodci vydalo 1244 zájemců.

 „Program Průvodci divočinou tak po čtrnácti letech své existence zaznamenal nový rekord. Vedle absolutního počtu se letos povedl i rekordní počet výprav, kterých bylo 118 na celkem šestatřiceti rozličných trasách. Rekordní obsazenost 96 procent všech termínů dokazuje velký hlad po poznávání divoké přírody a jejích zákonitostí v Národním parku Šumava,“ shrnuje letošní úspěchy programu jeho koordinátor Josef Štemberk.

Zdroj: TZ NP Šumava

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější