Město nabízí stavební parcely na Lánech

Publikováno: 7. 12. 2021Cca 3.3 min četbyKategorie: Kraje, Pardubický kraj
SDÍLET

Po letech projektování a přípravných prací město Litomyšl zahájilo dlouho slibovaný prodej 23 stavebních pozemků na Lánech – Babce. O prodej pozemků o rozloze 472 až 1033 metrů čtverečních mohou zájemci žádat do 28. ledna 2022. Finální cena za metr čtvereční s daní byla radou města stanovena na výši 3372 korun s daní.

A byla to právě výše finální částky pro občany, kterou radní při schvalování dlouho řešili. Výsledná cena vychází pouze z nákladů, které město vynaloží do zainvestování lokality. Přesto bude její výše pro řadu zájemců nedostupná.

 „Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo konečně vše administrativně a technicky vyřešit, aby mohl být zahájen prodej parcel. Co mě netěší, je koncová částka pro kupující. Dlouho jsme to řešili, a nakonec jsme lokalitu z pohledu města nebývale zafinancovali. Město do rozvoje sítí, komunikací a terénních úprav vloží 10 milionů korun, které nebudeme chtít zpět, stejně tak nezpoplatníme pozemky samotné, které jsme získali směnou s církví. Cena 3372 korun za metr s daní vychází pouze a jenom z nákladů, které město vynaložilo a vynaloží na přípravu lokality pro stavění. Dohromady to je necelých 39 milionů korun, které jsou rozpočítány na plochu. My jsme se za účelem snížení nákladů na zainvestování, a tedy snížení prodejní ceny pro občany, snažili získat dotaci 10 milionů na vybudování retenční nádrže, která je podmínkou výstavby v této lokalitě, ale před nedávnem jsme bohužel dostali zamítavé stanovisko. Velmi mě to mrzí, ale níže se s prodejní cenou neumíme v současné situaci dostat. Situace s bydlením je v České republice velice špatná, ale v příštích letech se v Litomyšli chystá dokončení soukromých investorských projektů na výstavbu bytových domů, první z nich u nemocnice na ulici Z. Kopala se začnou stavět již na jaře 2022,“ uvedl k prodeji nových parcel na Lánech starosta Daniel Brýdl.

Pojistky proti spekulantům

Město se v podmínkách prodeje snaží zamezit spekulacím s pozemky a zajistit, aby v lokalitě skutečně došlo k výstavbě rodinných domů. Zájemci o pozemek musí do 30 měsíců od podpisu kupní smlouvy zajistit projektovou dokumentaci a stavební povolení, město bude mít také právo zpětné koupě na každý pozemek, jehož majitel by nedodržel smluvní podmínky. Zájemci se také podpisem zaváží k tomu, že do pěti let na prodané parcele postaví rodinný dům. Ke kupní ceně bude vybírána i záloha na smluvní pokutu, kterou bude město vracet, pokud dojde k dodržení podmínek. Výše zálohy na smluvní pokutu je 350 korun za metr čtvereční. Při prodeji pozemků se také počítá s předkupním právem pro případ, že by nový majitel chtěl parcelu přeprodat.

Termín pro podání trvá do 28. ledna 2022.

Zdroj: Město Litomyšl

PRO MĚSTA A OBCE

A získejte každý měsíc přehled praktických a inspirativních informací ze světa veřejné správy.

Související příspěvky
Related Posts
Nejčtenější