Krajské město se vyhouplo do čela letošních výsledků srovnávacího výzkumu Město pro byznys. Stojí za tím především aktuální rozvoj podnikatelského prostředí v Olomouci. Na dalších stupních vítězů se v kraji umístily Prostějov a Mohelnice. Ve výzkumu, který zpracovává analytická agentura Datank, jsou hodnocena všechna města a obce s rozšířenou působností v rámci celé České republiky.
Olomouc se podnikatelsky rozvíjí
Olomouc prochází aktuálně výrazným rozvojem podnikatelského prostředí. Nejenže je zde značně nadprůměrný počet ekonomických subjektů v přepočtu na obyvatele, ale jejich počet meziročně výrazně narůstá. Obyvatelstvo je v rámci kraje relativně mladé, což dává příslib rozvoje podnikání i do budoucna. Ruku v ruce s tím jde v regionu nejmasivnější rozvoj bytové výstavby. Olomouc se může pochlubit dobrou dopravní dostupností, stejně jako například v regionu nejvyšším počtem dobíjecích stanic pro elektromobily. Pokud jde o přístup veřejné správy, za ocenění rozhodně stojí nadprůměrný počet úředních hodin, během nichž si podnikatelé mohou vyřídit vše potřebné a také kvalitní webové stránky, na nichž podnikatelé naleznou vše přehledně uspořádané a po obsahové stránce kvalitně zpracované. Město vynakládá významné finanční prostředky do oblasti kultury a veřejné dopravy.
„Kromě toho, že se snažíme, aby základní povinnosti, které má město plnit vůči občanům, včetně podnikatelů, byly co nejkomfortnější a co nejvíce dostupné, tak naším cílem je mít také aktivní komunikaci s podnikatelským sektorem. Rád bych poděkoval Okresní Hospodářské komoře, která je zejména v posledních letech velmi aktivním partnerem, realizujeme společně celou řadu projektů, získáváme zpětnou vazbu od podnikatelů, co město pro ně může udělat a kde jsou případné rezervy. Velkým tématem je sociální odpovědnost firem, protože prostředky, které firmy v rámci sociální odpovědnosti vynakládají na podporu komunitního života, sportu a kultury, jsou součástí pilíře rozvoje města jako takového,“ říká primátor Olomouce Miroslav Žbánek.
Celkové pořadí
- Olomouc
- Prostějov
- Mohelnice
- Litovel
- Přerov
- Lipník nad Bečvou
- Šternberk
- Zábřeh
- Šumperk
- Jeseník
- Uničov
- Konice
- Hranice
Srovnávací výzkum Město pro byznys již patnáctým rokem hodnotí podnikatelský potenciál měst a obcí v České republice. Detailnímu zkoumání jsou podrobena všechna města a obce s rozšířenou působností. Analytici agentury Datank, která za výzkumem stojí po datové stránce, dělí své hodnocení do dvou hlavních kategorií, podnikatelské prostředí a přístup veřejné správy. V rámci výzkumu jsou shrnuty všechny důležité informace a statistická data, která dále rozvíjejí diskusi o vývoji podnikatelského prostředí v ČR. Pořadí se vyhodnocuje za jednotlivé kraje a také za celou republiku. Vyhlašovatelem výzkumu je týdeník Ekonom, partnerem Stavební skupina EUROVIA CS a Svaz měst a obcí ČR.
Foto: Město Olomouc
Zdroj: Město Olomouc
Všechny články ze sekce Město pro byznys