Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Bydlení především neboli Housing First je princip, k němuž se hlásí i Plzeň

„Každý člověk je schopen žít nezávisle, pokud je mu poskytnuta dostatečné podpora.“ To je motto, jímž se už čtyři roky řídí město Plzeň. Nejprve realizovalo projekt s názvem Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni a v nastoleném směru pokračuje a rozšiřuje svou nabídku v oblasti bydlení s podporou sociálního pracovníka. Zároveň spolupracuje s různými neziskovými organizacemi, které se zabývají poskytováním bydlení i další pomocí lidem, kteří jsou sociálním vyloučením ohroženi. I město Plzeň se připojilo k Týdnu Housing First (Bydlení především), který od 14. června vyhlásilo Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky.
Housing First je jedním z přístupů, jak pomoci ukončit bezdomovectví. Zaměřuje se na osoby, které potřebují intenzivní sociální podporu, aby byly schopné situaci bezdomovectví opustit. Nejdůležitějším principem je nabídnout lidem ohroženým bezdomovectvím či lidem bez domova standartní bydlení a také podporu pro jeho dlouhodobé udržení.
„Město Plzeň se stále snaží rozšiřovat nabídku sociálních bytů, ať již jde například o byty pro seniory nebo osoby s hendikepem či mladé rodiny, v nichž platí nízký, nekomerční, nájem. Pomoc u nás najdou i lidé, kteří by mohli být ohroženi bezdomovectvím. Například letos jsme Středisku křesťanské pomoci předali velkometrážní byt v Palackého ulici 16. Město za 6 milionů korun vybudovalo byt o 223 metrech čtverečních s jedenácti pokoji. Mají v něm zázemní mladí lidé ve věku od 18 do 26 let, kteří opustili dětský domov nebo jinou formu ústavní výchovy či pocházejí z disfunkčních rodin a nemají patřičné sociální zázemí. Právě oni jsou bezdomovectvím nejvíce ohroženi. Město jim nabízí bydlení, pracovníci ze Střediska křesťanské pomoci jim pomohou s hledáním uplatnění, naučí je zorientovat se ve finančních otázkách i dalších společenských záležitostech,“ popsal radní města Plzně pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf jeden z případů pomoci lidem, kteří by mohli být ohroženi bezdomovectvím. Připomněl také, že poslední květnový den bylo předáno nájemníkům 77 nových sociálních bytů v Plzni Zátiší. Byla tak ukončena první etapa projektu, do něhož se město pustilo před dvěma lety. Jde o jeden z největších městských bytových projektů v České republice – výstavbu nové čtvrti s 18 bytovými domy s celkem 180 byty za cca 403 milionů korun. Byty v Zátiší jsou určeny seniorům, lidem se zdravotním postižením, samoživitelům a samoživitelkám, rodinám pečujícím o zdravotně postižené dítě, ale mají také sloužit jako dostupné bydlení pro mladé. Jsou tedy určeny těm, kdo by případně mohli být bezdomovectvím ohroženi.
Zdroj: Město Plzeň

Nejčtenější kategorie
Chytré město
462
Energetika
541
IT
417
Dotace a Finance
1423
Zdravé město
9

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze