O projekt Recyklujte s hasiči je zájem
Dobrovolní hasiči se v České republice podílejí na sběru a recyklaci vysloužilých spotřebičů, a to i v rámci projektu Recyklujte s hasiči. Zástupci největšího kolektivního systému zaměřeného na zpětný odběr vysloužilých elektrospotřebičů Elektrowin uvádějí, že koncem roku 2019 se do něj přihlásilo na 1 549 sborů. „Sbory dobrovolných hasičů působí skoro ve všech obcích ČR a jsou občany vnímány jako spolek, který se stará o bezpečnost, kulturu a sportovní vyžití v obci. Na svou činnost si ale vždy musely finanční prostředky obstarat. Jednou možností byl sběr šrotu,“ říká Jan Aulický, ředitel kanceláře Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. „Chráníme nejen občany, ale i životní prostředí. Proto chceme projekt i nadále podporovat,“ dodává Jan Aulický.
Hasiči tvoří významný článek v systému zpětného odběru starého elektra, a to především v obcích do 1 500 obyvatel, kde není k dispozici sběrný dvůr ani jiné místo pro odevzdání vysloužilých spotřebičů. Jen za poslední dekádu dokázali vysbírat přes 22 200 tun starého elektra. Nově mohou hasiči sbírat i vyřazené bojlery, což je nejvýraznější komodita, která do zpětného odběru přibyla v rámci rekategorizace elektroodpadu na základě evropské směrnice.
Nejvíc se za dobu trvání projektu v průměru sbíralo v Olomouckém kraji, v těsném závěsu v krajiKarlovarském. V absolutních číslech vede Středočeský kraj se sběrem 4 134 tun. Znamená to, že středočeští dobrovolní hasiči se postarali o 18,6 % veškerého elektra. Organizátoři projektu vyhodnotili také nejaktivnější sbory. Nejlepší jsou mezi nimi hasiči z Přepychů v Pardubickém kraji. Do projektu se zaregistrovali v lednu 2012, za tu dobu sebrali přes 5 000 kusů spotřebičů a na odměnách od Elektrowinu získali 380 tisíc korun. „Přihlášením do projektu jsme nejen finance ušetřili, ale další navíc získali,“ upřesňuje Tomáš Slavík, velitel zásahové jednotky Sboru dobrovolných hasičů (SDH) Přepychy. Na dalších příčkách je SDH Kamenný Újezd z Plzeňského a hasiči ze středočeských Chotýšan.