Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

Jihomoravský kraj při investicích využije služeb BIM manažera

Plánování, výstavba i užívání nových staveb s větší efektivitou. Služeb takzvaného BIM manažera bude při plánování a realizaci svých investic pravidelně využívat Jihomoravský kraj. Rozhodli o tom na svém jednání (23. listopadu 2022) krajští radní, kteří schválili uzavření rámcové dohody s pražskou společností Digital Construction Consulting.

Informační modelování budov BIM (Building Information Modelling) s využitím společného datového prostředí umožňuje efektivní sdílení kompletních informací všemi účastníky projektu výstavby i jejich následné využití při správě budovy.

„Jedná se o další krok k systematickému využívání metody BIM u významných krajských investičních akcí. Informační modelování při výstavbě je mimořádně důležité pro dosažení vyšší míry digitalizace stavebnictví a následné využívání informačního modelu objektů při jejich správě. Krátce řečeno – zvýšíme tak efektivitu výstavby i fungování nových staveb,“ říká krajský radní pro oblast investic Vladimír Šmerda.

Jak následně dodává, klíčovou roli v zavedení této metody hraje právě osoba manažera BIM. „Z uzavření rámcové dohody přitom pro kraj nevyplývá žádný finanční závazek, ten vzniká až uzavřením jednotlivé smlouvy na konkrétní plnění,“ dodává radní Šmerda.

Tuto metodu už kraj použil u několika pilotních projektů. Aplikoval ji ve všech fázích výstavby nové léčebny pro děti s astmatickými potížemi v Ostrově u Macochy (stavba za více než 222 milionů korun), která bude v březnu 2023 uvedena do plného provozu. Model BIM se využije rovněž při správě nového objektu pro domov pro seniory v Sokolnicích u Brna (za 112,5 milionu), který kraj v současné době dokončuje.

Foto: CEM Solutions
Zdroj: Jihomoravský kraj

Nejčtenější kategorie
Chytré město
447
Energetika
519
IT
382
Dotace a Finance
1389
Odpady
254

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze