Newslettery

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

  PromoNews

  Výběr toho nejzajímavějšího za posledních 14 dní do vaší emailové schránky.

  2x měsíčně

  PromoDay

  Přehled nejnovějších článků. Každý pracovní den do vaší schránky.

  5x týdně

  Představujeme vám

  Výběr z těch nejzajímavějších rozhovorů s představiteli veřejné správy.

  1x měsíčně

  Akce

  Přehled nadcházejících konferencí, soutěží, školení na následující měsíc.

  1x měsíčně

  Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

  Místní rozvoj

  Jihomoravský kraj při investicích využije služeb BIM manažera

  Plánování, výstavba i užívání nových staveb s větší efektivitou. Služeb takzvaného BIM manažera bude při plánování a realizaci svých investic pravidelně využívat Jihomoravský kraj. Rozhodli o tom na svém jednání (23. listopadu 2022) krajští radní, kteří schválili uzavření rámcové dohody s pražskou společností Digital Construction Consulting.

  Informační modelování budov BIM (Building Information Modelling) s využitím společného datového prostředí umožňuje efektivní sdílení kompletních informací všemi účastníky projektu výstavby i jejich následné využití při správě budovy.

  „Jedná se o další krok k systematickému využívání metody BIM u významných krajských investičních akcí. Informační modelování při výstavbě je mimořádně důležité pro dosažení vyšší míry digitalizace stavebnictví a následné využívání informačního modelu objektů při jejich správě. Krátce řečeno – zvýšíme tak efektivitu výstavby i fungování nových staveb,“ říká krajský radní pro oblast investic Vladimír Šmerda.

  Jak následně dodává, klíčovou roli v zavedení této metody hraje právě osoba manažera BIM. „Z uzavření rámcové dohody přitom pro kraj nevyplývá žádný finanční závazek, ten vzniká až uzavřením jednotlivé smlouvy na konkrétní plnění,“ dodává radní Šmerda.

  Tuto metodu už kraj použil u několika pilotních projektů. Aplikoval ji ve všech fázích výstavby nové léčebny pro děti s astmatickými potížemi v Ostrově u Macochy (stavba za více než 222 milionů korun), která bude v březnu 2023 uvedena do plného provozu. Model BIM se využije rovněž při správě nového objektu pro domov pro seniory v Sokolnicích u Brna (za 112,5 milionu), který kraj v současné době dokončuje.

  Foto: CEM Solutions
  Zdroj: Jihomoravský kraj

  Nejčtenější kategorie
  Chytré město
  380
  Energetika
  397
  IT
  270
  Dotace a Finance
  1177
  Odpady
  210

  Nezmeškejte žádné informace!

  Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze