
Periodika menších obcí často předčí i zpravodaje větších měst
V dalším díle volném seriálu o radničních médiích jsme se zaměřili na radniční zpravodaje menších měst a obcí. Hodnocení těchto periodik u menších municipalit se věnuje spolek Kvalikom, který v uvedeném roce porovnával celkem stovky těchto listů napříč celým Českem.
Choceňský zpravodaj bodoval
První místo v okrese, kraji i celostátním vítězem v kategorii obcí, měst a městysů od 2 do 10 tisíc obyvatel obsadil Choceňský zpravodaj. A to ve vůbec „nejnabitější“ kategorii soutěže Radniční listy roku 2024. V minulých letech spíš průměrné radniční noviny se díky drobným vylepšením vyšvihly až na první příčku a staly se skutečně skvělým měsíčníkem.
„Při porovnávání zpravodajů jsme letos brali důkladnější ohled i na rozsah a periodicitu. Choceňský zpravodaj je rozsáhlý a vychází měsíčně, zároveň je ale i designově vydařený, byť jde o spíše minimalistický a velmi decentní přístup ke grafickému zpracování,“ uvádí v hodnotící zprávě spolek Kvalikom.
Zpravodaj má elegantní jednoduchou obálku, což nebývá u radničních periodik rozhodně zvykem. Mnoho z nich spíš tápe. „V Chocni naopak jdou s trendem méně textu na titulní straně, nadpisů i upoutávek, snaží se upoutat jednou výraznou fotografií a název zpravodaje psát nepřekombinovaným stylem, a to v kombinaci s důvtipným logem. První pohledová strana obsahuje městský vizuál, který je v souladu s městskou vizuální identitou. Vnitřní sazba pracuje v základu sice s černobílou verzí, nicméně využívá i zelenou, kterou jsou psány titulky, ale i infografika, což dodává listu na zajímavosti,“ uvádí se dále v hodnotící zprávě.
Slova hodnotitelů potvrzuje i tisková manažerka komunikace choceňské radnice a současně šéfredaktorka zpravodaje Lucie Brožková: „Hodně nám pomohla jednotná vizuální identita. Pro ni se město rozhodlo před dvěma lety nejen u kulturních akcí, ale také u zpravodaje města. Současně se patrně líbil i náš minimalistický design, který má hlavu a patu, nestřídají se nám tam barvy nebo různé fonty a velikosti písma. Barevná je pouze obálka časopisu. I fotky máme černobílé, což leckdy usnadňuje práci s někdy ne tak kvalitními fotografiemi, které můžeme dostávat od respondentů. Snad ustojíme i tlak od občanů, kteří by někteří rádi barevné snímky,“ dodává tisková mluvčí. Podle ní může město nový černobílý design zpravodaje obhájit i díky i nižším nákladům spojeným s výrobou tiskoviny.
Nová vizuální identita pracuje se symbolem/piktogramem „pauzy“ – dvěma kolmými čárkami zobrazující symbol pauzy u přehrávání. „Pauza Choceň symbolizuje město jako klidné místo pro vhodné pro klidný i aktivní odpočinek, pauza jako zastavit se a odpočívat,“ říká Lucie Brožková. Zajímavě využívá zpravodaj jednoduchých piktogramů – věž (radnice), divadelní masky (kultura), kniha (knihovna), lidé (občané), děti na houpačce (mateřské školy) atd.
Periodikum vychází v nákladu 1 050 ks a prodává se za 20 korun v obchodech, trafikách a na radnici. Města a obce mívají zpravidla zpravodaj města zdarma, v Chocni to vidí jinak: „Vnímám to na jiných materiálech, které dáváme zdarma do schránek a pak je vidíte se všude válet. A asi ne všichni občané by o zpravodaj zdarma stáli. Takto si ho pořídí skutečně ti, kteří mají o informace v obci zájem a více si zpravodaje váží. Přidáváme i kulturní přehled jako vklad, tam je program kina a další kulturní akce,“ upřesňuje Lucie Brožková.
Faktografický obsah
A co je nejdůležitější? Na rozdíl od mnoha ostatních radničních listů je Choceňský zpravodaj velmi faktografický, orientovaný na důležité informace o rozvoji města, financích, developmentu a podobně. Nehrají zde tedy hlavní roli fotoreportáže z městských akcí. Informace jsou často shrnovány v infografikách. Odlehčená témata zde ale také mají prostor, a ne zrovna malý – zpravodaj je totiž i přes měsíční frekvenci rozsáhlý, přičemž fotografie zabírají malou část plochy.
Nejlepší radničních listy obcí od 2 do 10 tisíc obyvatel
- Město Choceň, Choceňský zpravodaj
- Město Lovosice, Lovooooosický dnešek
- Město Hostivice, Hostivický měsíčník
Ostopovický zpravodaj
Od roku 2021, kdy obec zrealizovala kompletní redesign, patří Ostopovický zpravodaj k nejkvalitnějším obecním periodikům v celém Česku, a to i v porovnání s mnohem většími městy. Radniční list zvítězil v kategorii obcí do 2 tisíc obyvatel, v níž bylo hodnoceno 102 periodik.
Spolek Kvalikom ocenil minimalistický design obálky, na níž v letošním roce zredukovali texty a její design je tak velmi čistý. Obálku tvoří vždy jedna fotografie, dále se na ní nachází jen název zpravodaje a obecní logo – obojí v příjemné a decentní úpravě. Fotografie je vybrána vždy velmi citlivě a tak, aby obálce vtiskla atmosféru. „Pracujeme s kvalitními fotografiemi a dáváme jim dostatečný prostor, využíváme i volného prostoru, aby to bylo vzdušnější a čtenářsky příjemnější, aby se zpravodaj dobře četl,“ říká ostopovický starosta Jan Symon.
„Grafické zpracování každého hodnoceného čísla v roce 2024 je mimořádně zdařilé. Přestože má zpravodaj jednotný styl a některé stálé rubriky, každé číslo je zpracováno originálně a vždy je z hlediska sazby něčím novým oživené. Obecně lze pochválit decentní a elegantní styl, velmi příjemné a hezky zkombinované jemné barvy, úpravu fotografií i jejich kvalitu, která je na zcela profesionální úrovni, oživující drobné grafické prvky a stylové infografiky. Rozsah periodika je 40 stran, kdy velkou část tvoří fotografie, vychází 4x ročně. To považujeme za dostatečné, byť u takto velkých obcí (téměř 2 tisíce obyvatel) často setkáváme i s měsíčníky či dvouměsíčníky,“ uvádí dále v hodnotící zprávě.
Zpravodaj je velmi kvalitní i po obsahové stránce: dění v obci pojímá komplexně.
Zajímavostí je, že v něm nenajdeme jinde zcela obvyklý úvodník starosty, místo něj je zde stručný přehled nejdůležitějších zpráv. Naopak nechybí přehledný souhrn přijatých usnesení zastupitelstva. Další zajímavostí je, že starosta obce není v mnoha číslech nikde zmíněn ani v textu. „Ne snad, že bychom zmínky o volených zástupcích (citace, úvodníky, fotografie atd.) považovali za vyloženě nežádoucí a jsme v tomto ohledu při hodnocení velmi tolerantní, ale to, že obec pojímá zpravodaj až takto nestranně a odpolitizovaně, je opravdu vzácné,“ chválí apolitičnost periodika Kvalikom.
„Stejně důležitá jako grafická stránka je pro nás samozřejmě ta obsahová, ale tam máme určitě ještě rezervy. Texty by mohly jít více do hloubky a být více analytické. V posledním roce zařazujeme i více strukturovaných rozhovorů se zajímavými osobnostmi. Naposledy to bylo s americkým velvyslancem v Česku, který měl u nás výstavu. Chceme, aby výstupy měly určité žurnalistické kvality,“ míní starosta a dodává: „Jelikož pracujeme na knize o historii obce, zařazujeme i texty k této oblasti.“ Sám vystudoval žurnalistiku a pracoval jako reportér. „Nemám ambice, aby byl zpravodaj hlásnou troubou radnice, což bylo zohledněno i v hodnocení Kvalikomu. „Ve zpravodaji je samozřejmě prostor pro kohokoliv, kdo má potřebu se k nějakému tématu vyjádřit. Může se zařazovat i kritický text, maximálně ho můžeme případně okomentovat,“ říká starosta.
„V redakční radě máme zastupitele a zastupitelku, fotografa, který i píše text, korektury dělá naše dlouholetá kronikářka, a další. Jelikož jsem z oboru, tak do toho vstupuji spíš po vizuální stránce, výběrem fotek, jejich úpravou, jak pracovat s grafikou atd. Zpravodaj tiskneme i na recyklovaný papír, takže se chováme i ekologicky,“ upřesňuje starosta.
Při listování zpravodajem je patrné, že se do jeho tvorby zapojuje doslova celá obec, dává prostor lokálním autorům, dětem, fotografům, místním spolkům a organizacím. Texty jsou čtivé.
Nejlepší radničních listy obcí do 2 tisíc obyvatel
- Obec Ostopovice, Ostopovický zpravodaj
- Obec Kobylnice, Kobylnické listy
- Obec Loučná nad Desnou, Loučenské ozvěny
Zbyněk Konvička
10 nejlepších radničních listů v kategorii od 2 do 10 tisíc obyvatel
- Město Choceň, Choceňský zpravodaj
- Město Lovosice, Lovooooosický dnešek
- Město Hostivice, Hostivický měsíčník
- Město Dobříš, Dobříšské listy
- Město Uherský Ostroh, Ostrožské listy
- Město Bystřice, Hlas Bystřice
- Obec Blučina, Blučinský zpravodaj
- Obec Bílovice nad Svitavou, Bílovický zpravodaj
- Městys Pozořice, Pozořický zpravodaj
- Město Vimperk, Vimperské noviny
10 nejlepších radničních listů v kategorii do 2 tisíc obyvatel
- Obec Ostopovice, Ostopovický zpravodaj
- Obec Kobylnice, Kobylnické listy
- Obec Loučná nad Desnou, Loučenské ozvěny
- Město Pilníkov, Pilníkovský zpravodaj
- Městys Chlum u Třeboně, Chlumský zpravodaj Hejtman
- Obec Telnice (okres Brno-venkov), Telnický zpravodaj
- Městská část Praha-Troja, Časopis TROJA
- Obec Otnice, Otnický zpravodaj
- Obec Lipůvka, Obecní zpravodaj
- Obec Chotiměř, Chotiměřské noviny
Webové stránky a otevřenost měst a krajů

SMO ČR určil své priority
