Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Komunikace s občanyMístní rozvojNepřehlédněte

Komunikace radnic: Nejlepší radniční zpravodaje

Image
Periodika menších obcí často předčí i zpravodaje větších měst

V dalším díle volném seriálu o radničních médiích jsme se zaměřili na radniční zpravodaje menších měst a obcí. Hodnocení těchto periodik u menších municipalit se věnuje spolek Kvalikom, který v uvedeném roce porovnával celkem stovky těchto listů napříč celým Českem.

Choceňský zpravodaj bodoval

První místo v okrese, kraji i celostátním vítězem v kategorii obcí, měst a městysů od 2 do 10 tisíc obyvatel obsadil Choceňský zpravodaj. A to ve vůbec „nejnabitější“ kategorii soutěže Radniční listy roku 2024. V minulých letech spíš průměrné radniční noviny se díky drobným vylepšením vyšvihly až na první příčku a staly se skutečně skvělým měsíčníkem.

„Při porovnávání zpravodajů jsme letos brali důkladnější ohled i na rozsah a periodicitu. Choceňský zpravodaj je rozsáhlý a vychází měsíčně, zároveň je ale i designově vydařený, byť jde o spíše minimalistický a velmi decentní přístup ke grafickému zpracování,“ uvádí v hodnotící zprávě spolek Kvalikom.
Zpravodaj má elegantní jednoduchou obálku, což nebývá u radničních periodik rozhodně zvykem. Mnoho z nich spíš tápe. „V Chocni naopak jdou s trendem méně textu na titulní straně, nadpisů i upoutávek, snaží se upoutat jednou výraznou fotografií a název zpravodaje psát nepřekombinovaným stylem, a to v kombinaci s důvtipným logem. První pohledová strana obsahuje městský vizuál, který je v souladu s městskou vizuální identitou. Vnitřní sazba pracuje v základu sice s černobílou verzí, nicméně využívá i zelenou, kterou jsou psány titulky, ale i infografika, což dodává listu na zajímavosti,“ uvádí se dále v hodnotící zprávě.

Slova hodnotitelů potvrzuje i tisková manažerka komunikace choceňské radnice a současně šéfredaktorka zpravodaje Lucie Brožková: „Hodně nám pomohla jednotná vizuální identita. Pro ni se město rozhodlo před dvěma lety nejen u kulturních akcí, ale také u zpravodaje města. Současně se patrně líbil i náš minimalistický design, který má hlavu a patu, nestřídají se nám tam barvy nebo různé fonty a velikosti písma. Barevná je pouze obálka časopisu. I fotky máme černobílé, což leckdy usnadňuje práci s někdy ne tak kvalitními fotografiemi, které můžeme dostávat od respondentů. Snad ustojíme i tlak od občanů, kteří by někteří rádi barevné snímky,“ dodává tisková mluvčí. Podle ní může město nový černobílý design zpravodaje obhájit i díky i nižším nákladům spojeným s výrobou tiskoviny.

Nová vizuální identita pracuje se symbolem/piktogramem „pauzy“ – dvěma kolmými čárkami zobrazující symbol pauzy u přehrávání. „Pauza Choceň symbolizuje město jako klidné místo pro vhodné pro klidný i aktivní odpočinek, pauza jako zastavit se a odpočívat,“ říká Lucie Brožková. Zajímavě využívá zpravodaj jednoduchých piktogramů – věž (radnice), divadelní masky (kultura), kniha (knihovna), lidé (občané), děti na houpačce (mateřské školy) atd.

Periodikum vychází v nákladu 1 050 ks a prodává se za 20 korun v obchodech, trafikách a na radnici. Města a obce mívají zpravidla zpravodaj města zdarma, v Chocni to vidí jinak: „Vnímám to na jiných materiálech, které dáváme zdarma do schránek a pak je vidíte se všude válet. A asi ne všichni občané by o zpravodaj zdarma stáli. Takto si ho pořídí skutečně ti, kteří mají o informace v obci zájem a více si zpravodaje váží. Přidáváme i kulturní přehled jako vklad, tam je program kina a další kulturní akce,“ upřesňuje Lucie Brožková.

Faktografický obsah

A co je nejdůležitější? Na rozdíl od mnoha ostatních radničních listů je Choceňský zpravodaj velmi faktografický, orientovaný na důležité informace o rozvoji města, financích, developmentu a podobně. Nehrají zde tedy hlavní roli fotoreportáže z městských akcí. Informace jsou často shrnovány v infografikách. Odlehčená témata zde ale také mají prostor, a ne zrovna malý – zpravodaj je totiž i přes měsíční frekvenci rozsáhlý, přičemž fotografie zabírají malou část plochy.

Nejlepší radničních listy obcí od 2 do 10 tisíc obyvatel

  1. Město Choceň, Choceňský zpravodaj
  2. Město Lovosice, Lovooooosický dnešek
  3. Město Hostivice, Hostivický měsíčník

 

Ostopovický zpravodaj

Od roku 2021, kdy obec zrealizovala kompletní redesign, patří Ostopovický zpravodaj k nejkvalitnějším obecním periodikům v celém Česku, a to i v porovnání s mnohem většími městy. Radniční list zvítězil v kategorii obcí do 2 tisíc obyvatel, v níž bylo hodnoceno 102 periodik.

Spolek Kvalikom ocenil minimalistický design obálky, na níž v letošním roce zredukovali texty a její design je tak velmi čistý. Obálku tvoří vždy jedna fotografie, dále se na ní nachází jen název zpravodaje a obecní logo – obojí v příjemné a decentní úpravě. Fotografie je vybrána vždy velmi citlivě a tak, aby obálce vtiskla atmosféru. „Pracujeme s kvalitními fotografiemi a dáváme jim dostatečný prostor, využíváme i volného prostoru, aby to bylo vzdušnější a čtenářsky příjemnější, aby se zpravodaj dobře četl,“ říká ostopovický starosta Jan Symon.

„Grafické zpracování každého hodnoceného čísla v roce 2024 je mimořádně zdařilé. Přestože má zpravodaj jednotný styl a některé stálé rubriky, každé číslo je zpracováno originálně a vždy je z hlediska sazby něčím novým oživené. Obecně lze pochválit decentní a elegantní styl, velmi příjemné a hezky zkombinované jemné barvy, úpravu fotografií i jejich kvalitu, která je na zcela profesionální úrovni, oživující drobné grafické prvky a stylové infografiky. Rozsah periodika je 40 stran, kdy velkou část tvoří fotografie, vychází 4x ročně. To považujeme za dostatečné, byť u takto velkých obcí (téměř 2 tisíce obyvatel) často setkáváme i s měsíčníky či dvouměsíčníky,“ uvádí dále v hodnotící zprávě.

Zpravodaj je velmi kvalitní i po obsahové stránce: dění v obci pojímá komplexně.

Zajímavostí je, že v něm nenajdeme jinde zcela obvyklý úvodník starosty, místo něj je zde stručný přehled nejdůležitějších zpráv. Naopak nechybí přehledný souhrn přijatých usnesení zastupitelstva. Další zajímavostí je, že starosta obce není v mnoha číslech nikde zmíněn ani v textu. „Ne snad, že bychom zmínky o volených zástupcích (citace, úvodníky, fotografie atd.) považovali za vyloženě nežádoucí a jsme v tomto ohledu při hodnocení velmi tolerantní, ale to, že obec pojímá zpravodaj až takto nestranně a odpolitizovaně, je opravdu vzácné,“ chválí apolitičnost periodika Kvalikom.

„Stejně důležitá jako grafická stránka je pro nás samozřejmě ta obsahová, ale tam máme určitě ještě rezervy. Texty by mohly jít více do hloubky a být více analytické. V posledním roce zařazujeme i více strukturovaných rozhovorů se zajímavými osobnostmi. Naposledy to bylo s americkým velvyslancem v Česku, který měl u nás výstavu. Chceme, aby výstupy měly určité žurnalistické kvality,“ míní starosta a dodává: „Jelikož pracujeme na knize o historii obce, zařazujeme i texty k této oblasti.“ Sám vystudoval žurnalistiku a pracoval jako reportér. „Nemám ambice, aby byl zpravodaj hlásnou troubou radnice, což bylo zohledněno i v hodnocení Kvalikomu. „Ve zpravodaji je samozřejmě prostor pro kohokoliv, kdo má potřebu se k nějakému tématu vyjádřit. Může se zařazovat i kritický text, maximálně ho můžeme případně okomentovat,“ říká starosta.

„V redakční radě máme zastupitele a zastupitelku, fotografa, který i píše text, korektury dělá naše dlouholetá kronikářka, a další. Jelikož jsem z oboru, tak do toho vstupuji spíš po vizuální stránce, výběrem fotek, jejich úpravou, jak pracovat s grafikou atd. Zpravodaj tiskneme i na recyklovaný papír, takže se chováme i ekologicky,“ upřesňuje starosta.

Při listování zpravodajem je patrné, že se do jeho tvorby zapojuje doslova celá obec, dává prostor lokálním autorům, dětem, fotografům, místním spolkům a organizacím. Texty jsou čtivé.

 

Nejlepší radničních listy obcí do 2 tisíc obyvatel

  1. Obec Ostopovice, Ostopovický zpravodaj
  2. Obec Kobylnice, Kobylnické listy
  3. Obec Loučná nad Desnou, Loučenské ozvěny

 

Zbyněk Konvička


10 nejlepších radničních listů v kategorii od 2 do 10 tisíc obyvatel

  1. Město Choceň, Choceňský zpravodaj
  2. Město Lovosice, Lovooooosický dnešek
  3. Město Hostivice, Hostivický měsíčník
  4. Město Dobříš, Dobříšské listy
  5. Město Uherský Ostroh, Ostrožské listy
  6. Město Bystřice, Hlas Bystřice
  7. Obec Blučina, Blučinský zpravodaj
  8. Obec Bílovice nad Svitavou, Bílovický zpravodaj
  9. Městys Pozořice, Pozořický zpravodaj
  10. Město Vimperk, Vimperské noviny

 

10 nejlepších radničních listů v kategorii do 2 tisíc obyvatel

  1. Obec Ostopovice, Ostopovický zpravodaj
  2. Obec Kobylnice, Kobylnické listy
  3. Obec Loučná nad Desnou, Loučenské ozvěny
  4. Město Pilníkov, Pilníkovský zpravodaj
  5. Městys Chlum u Třeboně, Chlumský zpravodaj Hejtman
  6. Obec Telnice (okres Brno-venkov), Telnický zpravodaj
  7. Městská část Praha-Troja, Časopis TROJA
  8. Obec Otnice, Otnický zpravodaj
  9. Obec Lipůvka, Obecní zpravodaj
  10. Obec Chotiměř, Chotiměřské noviny

 

Nejčtenější kategorie
Chytré město
527
Energetika
591
IT
502
Dotace a Finance
1564
Zdravé město
94

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze