Newsletter

Dostávejte to nejzajímavější ze světa veřejné správy i v našich newsletterech.

* Kliknutím na „Odebírat“ souhlasíte s našimi zásadami o Ochraně osobních údajů a zasíláním pravidelných newsletterů. Odhlásit se můžete kdykoliv.

Místní rozvoj

O Českou cenu za architekturu se uchází 192 děl

Pět staveb přihlášených do letošního ročníku vzešlo z architektonické soutěže

Nejvyšší ocenění, tedy Finalisté České ceny za architekturu (ČCA) a držitel Hlavní ceny České ceny za architekturu, budou vyhlášena na slavnostním galavečeru 24. listopadu 2020. Do soutěžní přehlídky České komory architektů (ČKA) se letos mohla přihlásit díla realizovaná na území ČR mezi lety 2015 a 2019. Více než polovina z nich byla dokončena v loňském roce, čtyři pětiny dohromady za poslední dva roky. Novostavby podobně jako v předchozích ročnících převládají nad rekonstrukcemi a činí přibližně tři pětiny z přihlášených projektů. I letos se potvrzuje, že nejdůležitějším tématem výstavby v ČR zůstává bydlení. V letošním ročníku ČCA tvoří rodinné a bytové domy, rezidenční komplexy, chaty i chalupy dvě pětiny přihlášených děl.

Počet staveb na základě veřejných zakázek letos vzrostl na 59, tradičně je u nich výraznější podíl rekonstrukcí, které tvoří skoro polovinu – 29 realizací. Pět staveb (oproti loňským sedmi) přihlášených do letošního ročníku přehlídky vzešlo z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od ČKA. Více než dvě třetiny projektů realizovali soukromí investoři.

Třetina z přihlášených realizací (58 staveb) vznikla v Praze, což je pokles oproti minulému ročníku. Méně přihlášených staveb (3) má pro letošek i druhé české největší město, Brno. Z krajů výrazně vede stejně jako vloni Středočeský kraj (27 staveb). Celkově jsou v regionech postaveny dvě třetiny děl.

Kromě projektů pro bydlení, které tvoří dvě pětiny přihlášených staveb, jsou to administrativní budovy a zázemí firem, 18 školských a vzdělávacích zařízení, veřejná prostranství, kulturní a společenská zařízení, veřejné budovy, památky, zdravotnická zařízení, dopravní stavby, rozhledny a vyhlídky, sportovní stavby (jen 4 oproti loňským 9) a široké spektrum dalších staveb.

Zajímavostí je, že průměrná délka realizace přihlášených staveb jen o pár dní přesahuje 3 roky (tj. od projektu po dokončení stavby). Práci architektů bude tradičně hodnotit sedmičlenná mezinárodní porota architektů a architektek z Francie, Británie, Nizozemska, Maďarska a Slovenska, která zúží výběr na stavby nominované na ceny. Z nich budou na podzim vybrány stavby vítězné.

Své práce mohli do soutěže přihlásit sami autoři, ale jejich přihlášení mohlo být iniciováno členy Akademie České ceny za architekturu. O ocenění se mohla ucházet i díla přihlášená do předchozích ročníků, vyjma těch, které se v nich dostaly do užšího okruhu nominovaných. Tuto možnost architekti využili letos hojněji než v předchozích letech. Podrobnější seznámení s jednotlivými projekty přinese katalog nominovaných projektů i následné výstavy v regionech.

Rozhledna Doubravka, Huť architekti Martin Rajniš

Památník Jana Palacha ve Všetatech, MCA Atelier

Přihlášené projekty – vítězové architektonických soutěží

• Památník Jana Palacha ve Všetatech / MCA atelier (soutěž v roce 2016)

• Hasičská zbrojnice a zázemí technických služeb v Líbeznicích / EHL & KOUMAR ARCHITEKTI (soutěž v roce 2017)

• Základní škola Amos pro Psáry a Dolní Jirčany / SOA architekti (soutěž v roce 2013),

• Nová radnice Prahy 7 / Atelier bod architekti (soutěž v roce 2016)

• Archeopark Mikulčice / M&P Architekti – Krajinářská architektura (soutěž v roce 2009)

Katalog přihlášených realizací je přístupný na webu soutěžní přehlídky https://ceskacenazaarchitekturu.cz

Základní škola Járy Cimrmana v Lysolajích

 

Autor: Redakce, ČKA

Nejčtenější kategorie
Chytré město
481
Energetika
558
IT
443
Dotace a Finance
1466
Zdravé město
20

Nezmeškejte žádné informace!

Přihlaste se k odběru newsletteru a buďte stále v obraze